Πολύ κοντά στην νίκη έφτασε η Βέροια 2017, η οποία δεν κατάφερε να κερδίσει την Χάντμπολ Γκραζ στον πρώτο αγώνα για τα προκριματικά του 3ου Γύρου του Challenge Cup Γυναικών, με τελικό σκορ 23-27.

H ομάδα της Βέροιας 2017 ήρθε αντιμέτωπη με την αυστριακή Γκραζ, προσπάθησε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει, φτάνοντας πολύ κοντά στο σκορ στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού (22-23 στο 55′).

Οι Βεροιώτισσες ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι αυστριακές παίκτριες εξασφάλισαν το 11-16 και πήγαν στα αποδυτήρια με το πλεονέκτημα των 5 τερμάτων. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ γρήγορος με τις δύο ομάδες να σημειώνουν πολλές επιθέσεις.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, η Βέροια 2017 μπήκε πιο συγκεντρωμένη και με σταθερά «πατήματα» σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά των τερμάτων. Οι δυνατές άμυνες από τη Βέροια και οι καταλυτικής σημασίας επεμβάσεις της Σφαρ Μπασμά βοήθησαν την ομάδα να πλησιάσουν στο σκορ.

Κορυφαία σκόρερ από την ομάδα της Βέροιας 2017 η Βασιλειάδου με 9 γκολ. Ακολούθησαν οι Μάστακα με 5 γκολ και η Ανθίτση με 3. Από την ομάδα της Γκραζ 11 γκολ πέτυχε η Άλμπεκ.

Τον δεύτερο αγώνα της θα δώσει η Βέροια 2017 το Σάββατο 16 Νοεμβρίου και ώρα 18:00 με την ίδια ομάδα στην Αυστρία.

Διαιτητές: Kinnari – Skogberg.

Πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 6-7, 7-10, 10-14, 11-16 (ημ.), 13-18, 14-20, 16-22, 20-23, 21-23, 23-27.