Την ήττα με 35-20 γνώρισε ο Αερωπός στη Ρωσία από τη Νέβα για τον 3ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ και ουσιαστικά στον δεύτερο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων ο Αερωπός αναζητά ένα θαύμα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παρά το γεγονός ότι ο Αερωπός έχανε με 2 τέρματα, κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά και να φτάσει στην ισοφάριση. Μάλιστα, στο 130 λεπτό κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με 7-6 με γκολ του Μισαηλίδη. Σε εκείνο το σημείο ένα επιθετικό μπλακ άουτ από την ομάδα της Έδεσσας έδωσε την ευκαρία στη Νέβα με ένα σερί 5-0 να πάρει και πάλι διαφορά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις κι έτσι η Νέβα μπήκε στα αποδυτήρια με το υπερ της 15-10.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 στα πρώτα 6 λεπτά ανέβασαν τη διαφορά στα 10 γκολ και κάπου εκεί ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε. Το τελικό σκορ βρήκε την ομάδα της Ρωσίας να παίρνει τη νίκη με 35-20 και ουσιαστικά στο δεύτερο παιχνίδι περιμένει να σφραγίσει την πρόκριση.

Από την πλευρά του Αερωπού παιχνίδια σαν το σημερινό έχουν μόνο κέρδος και την επόμενη βδομάδα στο παιχνίδι που θα γίνει στο Κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη αναζητά ένα θαύμα για να περάσει στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Φρίσερ – Χαραμούλ.
Παρατηρητής: Γκετσεβίτσιους.

Δίλεπτα: 1-3.
Πέναλτι: 2/2-1/3.

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 10-7, 12-9, 15-10 (ημ.), 19-10, 23-12, 26-13, 30-14, 33-17, 35-20.

Νέβα (Κονσταντίν Αντρεένκο): Μπάμπκιν 4, Μπάρτσεφ, Μπογκντάνοφ 2, Νταραφεγιέ, Ντιατσένκο, Εμελιανένκο 6, Κοβαλένκο, Κούνγκουροφ 1, Μακίν 3, Νασίροφ 4, Σιμάνσκι 1, Σινίτσιν 5, Σολοντόβνικοφ 1, Στολιάροφ 1, Τουράεφ 6, Βορονίν 1.

Αερωπός Έδεσσας (Γιάννης Πηλαλίδης): Αποστολίδης 2, Αθανασίου, Μπάρμπας, Δημάκης 2, Γάτσης, Κάουε 1, Κράλλης 3, Κυριακού 1, Μαυροδουλάκης, Μισαηλίδης 9, Ρότζιος, Θεοδωρόπουλος 2, Βαφείδης.

Πηγή: E Handball