Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 75-60 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες δεν είχαν γευθεί τη χαρά της νίκης έως σήμερα, οι Πάνθηρες εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και πιο μαχητικοί από τον αντίπαλό τους, ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έφτασαν στην τελική επικράτηση, αφήνοντας μόνο στην ουρά της βαθμολογίας τον Βαφύρα.

Με τις άμυνες χαλαρές ξεκίνησε η αναμέτρηση και τις δύο ομάδες να σημειώνουν δεκατέσσερις πόντους (7-7) στα πρώτα 2’ 18”. Με ένα σερί πέντε πόντων οι Πάνθηρες ξέφυγαν με 17-12 στο 6’ 03”, ενώ στο 7’ 35” η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της για το πρώτο δεκάλεπτο (22-15). Ο Βαφύρας αντέδρασε μειώνοντας σε 22-20 στο 8’ 30”, με τους γηπεδούχους να απαντούν και να προηγούνται με 27-20 στο τέλος της περιόδου.

Μόλις έξι δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (30-20), με το παιχνίδι να κυλά ισορροπημένα στα επόμενα έξι λεπτά, σημείο στο οποίο οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη έτρεξαν ένα σερί οκτώ πόντων για το 43-28 στο 17’ 41” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, κυρίως στην άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν σε 51-41 στο 15’ 25”, ωστόσο δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, με τους Πάνθηρες να διευρύνουν ξανά το προβάδισμά τους και να προηγούνται με 62-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 75-60.

Διαιτητές: Φελεκίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 27-20, 45-30, 62-48, 75-60.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 12, Ιορδανίδης 21 (5), Μπούσμπουρας 2, Αδαμόπουλος 20, Κιρκιντζιώτης, Ψαρρού 4, Καλαϊτσίδης, Καρακασίδης 13 (1), Παπαδόπουλος, Κουτσικάς 4 (1), Σπαθάρας 2.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Σκέντος, Ευαγγελόπουλος 19 (1), Παπακώστας, Μπατζάκης 18 (3), Λαγαμτζής 3, Σιώκας 3 (1), Στεφάνου, Ντακαρέλας 1, Στεφανίδης 8 (1), Μαρινόπουλος 1, Τσιάμης 7 (1).