Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 81-57 του Κεραυνού Άσπρου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΚΕ Πιερίας να παίζει αποτελεσματική άμυνα, να προηγείται με 11-1 στο 2’ 52”,  κρατώντας ταυτόχρονα χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς τον Κεραυνό Άσπρου για 4’ 19”. Στην συνέχεια οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ακολούθησε μία αφλογιστία της ομάδας της Κατερίνης για 5’ 16”, γεγονός που είχε ως συνέπεια ο φιλοξενούμενος να μειώσει σε 11-9 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-12 υπέρ της γηπεδούχου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τρίλεπτο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς σημείωσαν εννέα αναπάντητους πόντους κι έφτασαν τη διαφορά στους δεκαπέντε (31-16) στο 16’ 24” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-23.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ έντεκα και δεκαπέντε πόντων και η ολοκλήρωσή του βρήκε την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 52-38.

Με τη διαφορά στο όριο των είκοσι πόντων και τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα κύλησε το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΑΚΕ Πιερίας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 81-57.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-23, 52-38, 81-57.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Κυπαρίσσης, Μαυρίδης 3, Παπάς 8, Γκιουλμπασάνης 4, Ξαφένιας 21 (3), Λάπας 26 (6), Λυκίδης 10 (2), Πέτρογλου, Ίτσιος 5, Βαρούτας, Πιτσιάβας 4.

ΑΣ Κεραυνός Άσπρου (Μουμτζίδης): Βουρδεσλής 6, Ιωσηφίδης 9 (1), Δημάκας Δ. 21 (2), Μουμτζίδης 11, Δημάκας Φ. 4 (1), Στανιτσίδης 2, Κωστίκας 4, Φέσιος.