Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 78-80 στην παράταση από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός έβγαλε στο παρκέ ενέργεια, θέληση και πάθος από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, αντέδρασε στις επαλειμμένες προσπάθειες του Άθλου Αλεξάνδρειας να πλησιάσει ή και να προσπεράσει στο σκορ, αλλά όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο «εφιάλτης» της Βέροιας έκανε την εμφάνισή του ξανά και πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση, δίνοντας το δικαίωμα στον μαχητικό και πειθαρχημένο Άθλο Αλεξάνδρειας να φτάσει στην ανατροπή και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας πέντε παίκτες του με διψήφιο αριθμό πόντων.

Με τον Βατανιακό να ελέγχει το σκορ του ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς μετά το 4-4 των πρώτων ογδόντα τριών δευτερολέπτων, έτρεξε ένα σερί οκτώ πόντων για το 12-4 στο 4’ 22”. Στην συνέχεια ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να μειώνει σε 21-17 στο 21’ 39” και σε 23-20 στο 13’ 41”, ωστόσο οι παίκτες έβγαλαν αντίδραση, και με ένα επιμέρους 8-1 έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (31-21) στο 16’ 28”. Η διαφορά έφτασε έως και τους δεκατρείς πόντους (37-24) στο 18’ 07” για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό της αναμέτρησης με το σκορ στο 41-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να κρατούν στον ένα πόντο τον Βατανιακό για 7’ 54”, στον να μειώνουν σε 42-41. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Κατερίνης έδειξε να αφυπνίζεται και να ξεφεύγει με 52-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Ημαθίας μπήκε δυναμικά και στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 52-50 στο 32’ 02” και 56-55 στο 33’ 46”, ισοφάρισε στους πενήντα επτά πόντους στο 35’ 10”, ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (60-61) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι τέλους, με τον Μπίσμα να πετυχαίνει τους δώδεκα από τους δεκαπέντε πόντους του γηπεδούχου και τον Ακερμανίδη να ευστοχεί στην εκπνοή για το 72-72, με τις ομάδες να καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, το προβάδισμα άλλαξε πλευρά έξι φορές, με τους παίκτες του Άθλου Αλεξάνδρειας να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 78-80.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 21-13, 41-28, 52-43, 72-72 (κ.α.), 78-80.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 2, Σιαπάκας 3 (1), Λάλλας 5 (1), Βαρβούτης 14, Μεσκούρης 4, Πόσιος 1, Γιαμούζης 3, Τζήμας, Ακερμανίδης 4, Γαλανός 8, Μπίσμπας 34 (4), Αμανατίδης.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 2, Τακουτής 2, Σιτσάνης 15 (2), Ντάμτσης 4, Παύλου 15 (3), Χαριτόπουλος 11, Τσαρούχας 16 (1), Χατζηλεμονιάς 3, Μηντζαρίδης 12, Ντάβλης, Στακτάρης.