Ο Πιερικός επικράτησε με 3-2 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι διαθέτει τα ψυχικά αποθέματα, το χαρακτήρα και την προσωπικότητα να ανατρέψει τα δεδομένα, ακόμα κι όταν το παιχνίδι δεν πηγαίνει καλά για αυτόν, πραγματοποιώντας μία ακόμα ανατροπή κι έφτασε σε μία ακόμη νίκη και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμος με τον δεύτερο Άρη Θεσσαλονίκης.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τον Πιερικό, καθώς ο Αριστοτέλης Σκύδρας προηγήθηκε με 2-8, ωστόσο ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του μειώνοντας σε 10-12. Πέντε αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του γηπεδούχου διαμόρφωσαν το 15-13, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, αλλά την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει στο 1-0 με 25-21 σε 23’.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή πήραν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (10-6), με τον φιλοξενούμενο να ανακάμπτει, να μειώνει σε 14-13 και εν συνεχεία να τρέχει ένα σερί επτά πόντων, να ξεφεύγει με 15-20 και να ισοφαρίζει σε 1-1 με 18-25 σε 24’.

Στο τρίτο σετ, μετά το αρχικό 8-5 για τον Πιερικό, οι δύο ομάδες συμβάδισαν μέχρι τέλους, ο γηπεδούχος δεν εκμεταλλεύθηκε το σετ point στο 24-23 και οι παίκτες του Δημήτρη Χριστοφορίδη έκαναν το 1-2 με 24-26 σε 30’.

Με την πλάτη στον τοίχο πλέον η ομάδα της Κατερίνης, αντέδρασε και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αριστοτέλη Σκύδρας, καθώς προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 9-3, 16-6 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-16 σε 27’.

Εκεί όπου οι παίκτες του Κώστα Σαρρή συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, προηγήθηκαν με 8-3, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους κατακτώντας τη νίκη και τους δύο βαθμούς με 15-10 σε 19’

Διαιτητές: Σαρακινίδης – Δαλκιράνης.

Τα σετ: 25-21, 18-25, 24-26, 25-16, 15-10 σε 123’.