Πέρασε δύσκολα αλλά νικηφόρα (2-1) το… crash test με τον Θερμαϊκό Κορινού ο Βατανιακός, στη νέα viral αναμέτρηση-φωτιά από την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και συνεχίζει ακάθεκτος το αήττητο σερί νικών και βαθμών, σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με έντονες συγκινήσεις, επίμαχες φάσεις και άρωμα… Superleague, που «κουφόβραζε» από το ξεκίνημά του.
Oι πρωτοπόροι, του Γιώργου Ποτουρίδη, άνοιξαν το σκορ με ευθύβολο σουτ του Καμπερίδη, στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ενώ οι φιλοξενούμενοι, του Γιάννη Βαρβούτη, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν, λίγο μετά το μισάωρο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μυστρίδη, σε μια επίμαχη φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο (μετά από την απώλεια της πιο χαρακτηριστικής ευκαιρίας με τον Παρδάλη και την απόκρουση του Βασιλειάδη).
Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε καταιγιστικό ρυθμό, μ’ εναλλαγές φάσεων μπροστά στις δύο εστίες και τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη και να μην επαναπαύονται στο ισόπαλο αποτέλεσμα. Το καθοριστικό δεύτερο γκολ των νικητών πέτυχε ο Μυρτολλάρι, από κοντινή απόσταση, εκμεταλλευόμενος την αμυντική ολιγωρία των αμυντικών και την εύνοια της τύχης. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, οι ευκαιρίες ήταν λιγότερες (ο Βατανιακός είχε δοκάρι) και μόνο στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κορινού πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση, την ίδια στιγμή που ο Βατανιακός προσπάθησε να κλειδώσει τη νίκη μ’ ένα τρίτο γκολ χωρίς επιτυχία.
Highlights:  οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στις κερκίδες και περιμετρικά του γηπέδου, με πολλούς «ουδέτερους» ανθρώπους του ποδοσφαίρου να δίνουν το παρόν και να επιτείνουν τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι, βοηθούσης της δραματικής εξέλιξης του αγώνα, οι cult στιχομυθίες στη διάρκεια του παιχνιδιού, με «διαμαρτυρόμενους» ποδοσφαιριστές τη μία φορά, τον τερματοφύλακα του Βατανιακού την άλλη, φιλάθλους απ’ όλες τις μεριές του γηπέδου, εν είδει… fans and haters και τον διαιτητή, στο μάτι του κυκλώνα, στο πρώτο ημίχρονο, με την αδρεναλίνη στο κόκκινο και το σκορ στο 1-1,  (όλοι έδειξαν σημάδια κατευνασμού στο δεύτερο ημίχρονο, με τις λεκτικές παρεμβάσεις των ψυχραιμότερων) oι μυθικές ατάκες, «το μαγικό φίλτρο του Αστερίξ και του Οβελίξη πήρε…» (σ.σ. total respect), «Α’ τοπικό είμαστε…» (σ.σ. προς τον διαιτητή), τα… man to man ραντεβού, τα τηλεφωνήματα, οι μπηχτές, οι ειρωνείες, «βγάλε και στους μπλε καμιά κίτρινη, όχι μόνο στους πράσινους, όλο στους πράσινους βγάζεις κάρτες», «ρέφερι, ποδόσφαιρο παίζουμε όχι κατς…», «ρέφερι, δεν τον ακούς;», «για μπάτσες είσαι, μόνο μπλε βλέπεις…», «γελ@@@, μας έσπασες τα νεύρα…», «κάτσε στον πάγκο σου, σαράντα φάουλ έχετε πάρει.., διαμαρτύρεστε κιόλας για φάουλ…», (σ.σ. στον προπονητή του Κορινού), «δώσ’ την μπάλα δίπλα, ρε αγόρι μου γλυκό…», οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφονται οn camera και σε stop καρέ, (οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται, μεταξύ άλλων, για πέναλτι σε «χέρι» στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και για το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Κορινός), οι διαμαρτυρίες ποδοσφαιριστών και φιλάθλων για τις διαιτητικές αποφάσεις και τον πειθαρχικό έλεγχο, («τι κάνεις, ρε; άστον, άστον, έχει κάμερα…), τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι κίτρινες κάρτες, το fair play, oι στιγμές έντασης στην κερκίδα, τα τελευταία δραματικά λεπτά στην περιοχή του Βατανιακού, με την παρουσία ακόμα και του τερματοφύλακα του Κορινού στην αντίπαλη περιοχή, με στιγμές κορύφωσης, διαπληκτισμών και προκλήσεων, εντός κι εκτός του τέρματος… “δεν τον βλέπεις τι κάνει;” και την κερκίδα να συμμετέχει ποικιλοτρόπως… “γ@@@, έλα μετά εδώ να σε δω εγώ, ρε…”, “επτά λεπτά περάσανε…”,
Man of the match: ο Τσιώμης έκανε ένα αθόρυβο αλλά εξαιρετικό παιχνίδι, με αμέτρητα χιλιόμετρα (μέχρι το τέλος), αμυντική προσήλωση και πειθαρχία, ενώ βγήκε νικητής στις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και δικαιούται τον τίτλο
Υellow card: σε όλους αυτούς που αμφισβήτησαν, πριν την εφαρμογή του, το μέτρο της διεξαγωγής αγώνων του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος όλων των κατηγοριών, στις 12 η ώρα, μεσημέρι Κυριακής, γεγονός που κερδίζει το στοίχημα και μας δίνει την ευκαιρία οπτικοακουστικής κάλυψης και αναλυτικού σχολιασμού αγώνων περισσότερων ομάδων