Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Η Μπάγερν (4-5) με αντεπίθεση διαρκείας νίκησε τον Ολυμπιακό (3-6) με 85-82. Οι «ερυθρόλευκοι» με εκπληκτικό Μπόλντγουιν (19π.) προηγήθηκαν με 12π., αλλά… λύγισαν.

Η Μπάγερν με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε το παιχνίδι και από το -12 της τρίτης περιόδου, επικράτησε του Ολυμπιακού με 85-82.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλά μέχρι και την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, είχαν τον Μπόλντγουιν (19π.) σε απολαυστικό βράδυ, αλλά στην τελευταία περίοδο Κεμζούρα και παίκτες τα έκαναν όλα λάθος και χάθηκε ευκαιρία για μία νίκη μακριά από το ΣΕΦ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν συνεχόμενα λάθη και να δίνουν εύκολους πόντους στους γηπεδούχους οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 17-6 (7′).

Ο Παπανικολάου ήταν ο καλύτερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» και χάρη σε αυτόν μείωσαν γρήγορα σε 17-11 (8′). Καλή δουλειά έκανε και ο Μπόλντγουιν επιθετικά με 5 γρήγορους πόντους (19-16, 9′).

Η πεντάδα αποκλειστικά με ξένους παίκτες λειτούργησε για τον Ολυμπιακό, ειδικά στην επίθεση αφού στην άμυνα δημιουργήθηκαν κάποια κενά. Με τους Ρότσεστι, Μπόλντγουιν και Μιλουτίνοφ να σκοράρουν, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 35-33 (15′). Η δεύτερη παρουσία του Σπανούλη στο παρκέ έφερε μαζί 5 συνεχόμενους πόντους και μαζί με δύο «πεταχτάρια» του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 39-42 (19′).

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα ενώ επιθετικά συνέχισαν να έχουν πλουραλισμό κι έτσι με τρίποντο του Παπανικολάου βρέθηκαν στο +6 (45-51, 23′). Δεν έμειναν εκεί όμως και με τον Μπόλντγουιν να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ προηγήθηκε με 50-61 (27′).

Η Μπάγερν αντέδρασε κυρίως χάρη στην πιο πιεστική της άμυνα. Οι παίκτες του Ράντονιτς έκρυψαν τον διάδρομο προς το καλάθι με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να σκοράρει δύσκολα. Στην άλλη πλευρά με καλάθια μέσα από τη ρακέτα το σκορ έγινε 69-65 (35′), ενώ στη συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Μπάρτελ, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (72-71, 37′). Ο Λο εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του Ρότσεστι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 80-75 χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε στην πίεση της Μπάγερν στην τελευταία περίοδο. Οι Πειραιώτες έπαιξαν τραγική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (30π.).

Ανώτεροι οι νικητές σε τρίποντα (46.1%-31.6%), ασίστ (19-12) και λάθη (11-16).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: ΟΜαόντο Λο ολοκλήρωσε με 19 πόντους (2/4δ., 4/5τρ., 3/4β.) και 7 ασίστ.

Σούπερ και ο Ντανίλο Μπάρτελ με 18 πόντους (5/5δ., 1/2τρ., 5/6β.) και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκρεγκ Μονρό πρόσφερε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βοήθησανΠολ, Σπανούλης και Κόνιαρης στο χρόνο που αγωνίστηκαν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-72, ο Λο βρήκε 8 σερί πόντους νικώντας κατά κράτος τον Ρότσεστι κι έκανε το 80-75.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Παπανικολάου στον Ζίπσερ σε προσπάθεια του Γερμανού για φόλοου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τις κακές επιλογές της στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός όλη την τελευταία περίοδο.

Διαιτητές Γκαρσία, Γιόβτσιτς, Τεπενιέ.

Δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82.

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7/17 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 29 λεπτά), Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 7 ασίστ), Τσίπσερ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1/5 σουτ, 3/3 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ριντ 2.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν Μονάχου: 24/44 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 19/24 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 25/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη.

Πηγή: Gazzetta