Της Κάτιας Πετροπούλου

Το σερί έξι νικών της ΑΕΚ (4-2) σε όλες τις διοργανώσεις έλαβε τέλος, καθώς η Ράστα Βέχτα (4-2) ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο (15-29) κι έφυγε με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ (75-79), για την 6η αγωνιστική του BCL.

Η γερμανική ομάδα παρουσιάστηκε στο ΟΑΚΑ όπως θα περίμενε κανείς: επιθετική και σκληρή. Η ΑΕΚ, όμως, χάθηκε στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να κάνουν επιμέρους 15-29 και να πάρουν τα «ηνία» του αγώνα μέχρι το τέλος.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν τα κατάφεραν και υπέστησαν την πρώτη τους ήττα, μετά από έξι σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Σαντ-Ρος (21π., 3ασ., 3ρ., 3κλ.), Λάνγκφορντ (19π., 5ρ., 6ασ.), Σλότερ (11π., 8ρ.) και Γιάνκοβιτς (9π., 4ρ.) δεν ήταν αρκετοί.

Η αναμέτρηση απέκτησε γρήγορο ρυθμό μέσα από τα τρίποντα των ομάδων (13-9, 5′), αλλά η ΑΚΕ έφτασε στο +7, μετά από βοήθειες των Χρυσικόπουλου – Σλότερ (16-9, 7′). Ωστόσο, η Ράστα Βέχτα άρχισε να αντιδρά, έγινε πιο σκληρή στην άμυνα, ισοφάρισε στο δεκάλεπτο (18-18) κι επέκτεινε το σερί της (9-0), για να περάσει μπροστά (18-22, 12′).

Ο Γιάνκοβιτς προσέφερε λύσεις (26-26, 14′) και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρος και Σλότερ, έκαναν επιμέρους 11-2, για να πάει η ΑΕΚ με το +7 στα αποδυτήρια (40-33, 20′).

Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί επέστρεψαν στο παρκέ… ψυχωμένοι κι έκαναν ένα γρήγορο σερί 8-0 (40-41, 22′). Ακολούθησε… καταιγισμός τριπόντων με πρωταγωνιστές τους Σαντ-Ρος – Λάνγκφορντ από τη μία και Βαστούρια – Ουάινραϊτ από την άλλη (49-49, 25′). Η γερμανική ομάδα έμοιαζε… ασταμάτητη, ο Σίμπσον άρχισε επίσης να εκτελεί κι έβαλε την Ράστα στο +7 στο 30′ (55-62). Η Ράστα Βέχτα έφτασε για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφια διαφορά (55-66, 31′), αλλά ο Σαντ-Ρος μείωσε σε 65-70 (35′).

Οι αποφάσεις των διαιτητών εκνεύρισαν τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα (67-75, 38′). Ο Λάνγκφορντ ευστόχησε από την περιφέρεια (72-75, 39′), αλλά το ίδιο έκανε και ο Ντι Λίο (72-78), με τον Αμερικανό της ΑΕΚ να έχει τον τελευταίο λόγο (75-79, 40′).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ράστα Βέχτα είχε καλύτερο ποσοστό στα σουτ, έκανε λιγότερα λάθη και 13 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Βαστούρια (17π., 8ρ., 5ασ.) και Ουάινραϊτ (16π., 3ρ., 2ασ., 2κλ.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Γιανγκ (11π., 4κλ.) και Σίμπσον (10π.) έδωσαν βοήθειες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Τσάλμερς και Κακλαμανάκης δεν βοήθησαν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος, στην οποία η Ράστα Βέχτα πήρε τον έλεγχο, σκοράροντας 29 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα 20 λάθη και την ήττα, η Ράστα Βέχτα τίποτα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο και κάρφωμα του Σαντ-Ρος (35-31), η alley oop συνεργασία Λάνγκφορντ – Σλότερ (38-31).

Διαιτητές: Κόντε, Μάριτσιτς, Σάλινς.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 21 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 11 (2/5 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσάλμερς (0/1 τρίποντο, 1 λάθος σε 5:34), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

Ράστα Βέχτα (Κάλες): ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουέινραϊτ 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 14/27 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 17/22 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 20 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ράστα Βέχτα: 21/35 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 10/17 βολες, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη.

Πηγή: Gazzetta