Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 60-67 από τον Αιγινιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση η οποία ήταν αμφίρροπη για περισσότερα από τριάντα λεπτά, ο Αιγινιακός με όπλο την εμπειρία και την ποιότητά του, πήρε τον έλεγχο στα τελευταία εννέα λεπτά, όπου δημιούργησε διψήφια διαφορά κι έφτασε δίκαια στη νίκη, απέναντι στους νεανικούς και -για μία ακόμα φορά- μαχητικούς μέχρι τέλους Πάνθηρες.

Με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση και τους Πάνθηρες να αποκτούν μία διαφορά πέντε πόντων (9-4) στο 4’ 28”. Στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και ο Αιγινιακός σκόραραν εναλλάξ με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-13 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τριακοστό δευτερόλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους επτά (20-13) για την ομάδα της Κατερίνης, με τον φιλοξενούμενο να σημειώνει στην συνέχεια έξι αναπάντητους πόντους και να μειώνει τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (20-19) στο 13’ 31”. Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη απάντησαν για το 26-19 στο 17’ 18” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-23.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να περνά για πρώτη φορά μπροστά με 29-30 στο 12’ 34”, στην συνέχεια -αφού πρώτα το προβάδισμα άλλαξε τέσσερις φορές πλευρά και δύο φορές οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες- οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη έτρεξαν ένα σερί δέκα πόντων και προηγήθηκαν με 34-42 στο 17’ 07”. Οι Πάνθηρες αντέδρασαν μειώνοντας σε 41-42 στο 29’ 22” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-44 υπέρ του Αιγινιακού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός έλεγξε τόσο το ρυθμό, όσο και το σκορ του αγώνα, φτάνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (45-55) στο 34’ 28”, την οποία διατήρησε μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-63 32,6” πριν τη λήξη, με τον Αιγινιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-67.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 17-13, 26-23, 41-44, 60-67.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαγεωργίου, Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 4, Ιορδανίδης 20 (5), Μπούσμπουρας 5, Αδαμόπουλος 18 (1), Κιρκιντζώτης, Καλαϊτσίδης 9 (2), Παπαδόπουλος 4, Κουτσικάς, Σπαθάρας.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 1, Κοιλιάς 3 (1), Στογιαννόπουλος 12, Στάμος Κ.Β. 9 (1), Στάμος Κ.Α. 2, Γιουμούκης Βουλτσίδης 34 (4), Βουτσακόπουλος 6, Μελίδης, Τσακίρης, Κουτούπας, Τσότσλλι.