Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 74-94 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός παρουσιάστηκε σε δαιμονιώδη κατάσταση, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα της αντιπάλου του, απέφυγε το black out του δεύτερου ημιχρόνου το οποίο του κόστισε την ήττα στους δύο τελευταίους αγώνες και πήρε το ντέρμπι, απέναντι σε μία ΑΓΕ Πιερίας, οι παίκτες της οποίας βρέθηκαν σε κακή μέρα στην συντριπτική τους πλειοψηφία

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να ξεκινά με ένα 0-4 στα πρώτα σαράντα τρία δευτερόλεπτα, την ΑΓΕ Πιερίας να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 4’ 25” με 9-8, στην συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν ενναλάξ με τον τυπικά φιλοξενούμενο να προηγείται με 20-22 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, οποίος ξέφυγε με οκτώ πόντους (24-32) στο 12’ 06” και με δεκατρείς στο (30-43) στο 17’ 57” για να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου μισού της αναμέτρησης με 36-45.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να μειώνουν σε 42-48 στα πρώτα εκατό δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Βατανιακός ξέφυγε ξανά με δεκατέσσερις (44-58) στο 23’ 59”. Η διαφορά έφτασε έως και τους είκοσι πόντους (53-73) στο 28’ 45” για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 56-75.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε σε σταθερά επίπεδα, με τον Βατανιακό να επικρατεί με το τελικό 74-94.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 56-75, 74-94.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 6, Μωυσίδης 12, Βαϊτσόπουλος, Παπαδόπουλος 29 (6), Μέλιος 2, Γκαβοτάσιος 2, Βαφόπουλος 18, Μαργαριτίδης 3, Κουρκούτας 2, Μουλάς, Γαβαλάς, Αργυρόπουλος.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 7 (1), Σιαπάκας 7 (1), Λάλλας 7 (2), Βαρβούτης 15, Μεσκούρης 10, Πόσιος 4, Γιαμούζης, Τζήμας, Ακερμανίδης 4 (1), Γαλανός 2, Μπίσμπας 36 (5), Αμανατίδης 2.