Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 61-78 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και σουτάροντας με υψηλά ποσοστά ευστοχίας προηγήθηκε με 16-30 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, η άμυνα του Βαφύρα περιόρισε τον φιλοξενούμενο μόλις στους επτά πόντους και μείωσε τη διαφορά στην ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα στους έξι πόντους (31-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί το προβάδισμα της, αλλά τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να παραμένουν κοντά στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε σε 51-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη κυριάρχησαν ξανά, περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους δέκα πόντους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-78.

Διαιτητές: Γιανκίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 16-30, 31-37, 51-56, 61-78.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Σκέντος, Ευαγγελόπουλος 12 (1), Τσιάμης 1, Μπατζάκης 10 (1), Λαγαμτζής 6, Σιώκας 3, Στεφάνου 1, Ντακαρέλας 5, Στεφανίδης 18 (1), Μαρινόπουλος 3, Παπακώστας.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 16 (4), Πολυχρόνης 6 (2), Μποζίνης 2, Τζιοβάρας 16 (2), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 24 (3), Καρυπίδης, Παπαπέτρου 8 (2), Κουπάντσης, Ζαρκανέλας, Ρέντζος 2, Ελευθεριάδης 4.