Το www.katerinisport.gr, η πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας, σας δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε από το Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, τον αγώνα Πιερικός – ΑΟ Σελλάνων, για τη 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Ενημέρωση για την εξέλιξη των αγώνων Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας και Ηρακλής Λάρισας – Δίας Δίου αλλά και για τα υπόλοιπα παιχνίδια της Γ’ Εθνικής και της ΕΠΣ Πιερίας.

Πιερικός – ΑΟ Σελλάνων 2-0 (38′ Σαχινίδης κεφ., 66′ Μπενίσκος σουτ)
Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας 2-1 (35′ Γκάντιας, 57′ Διβανές – 90’+ Λουίς Φερνάντο)
Ηρακλής Λάρισας – Δίας Δίου 1-0 (54′ Ζαφειρίου σουτ)

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι από το Α’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα του Πιερικού με τον ΑΟ Σελλάνων με παράλληλη ενημέρωση για τα παιχνίδια Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας και Ηρακλής Λάρισας – Δίας Δίου και αναφορά και στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 10ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι συνθέσεις από το Α’ ΔΑΚ:
Πιερικός
(Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Ιβανίδης, Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής, Μηλιώτης, Μπενίσκος, Σαχινίδης, Κριεμάντι, Παπαδόπουλος.
Στον πάγκο:
Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Πετράκος, Παπατολίκας, Λαζαρίδης, Κυπαρίσσης, Δεμηρτζόγλου.
ΑΟ Σελλάνων (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος, Αρχοντής, Χάιδαρης, Λούγκος, Παπαγεωργίου, Τζάνης, Τζέκος, Μπιτέλης, Γαρυφαλλόπουλος.
Στον πάγκο:
Τζέλλος, Τζουμάκης, Κοντός, Ι. Γκαντής, Καλούσης, Μακρής, Μπακρατσάς.

Διαιτητής: Τζουμαλάκης (Σερρών)
Βοηθοί: Κουφός, Τσεχελίδης (Μακεδονίας)

Οι συνθέσεις από την Οιχαλία Τρικάλων
Διγενής Νεοχωρίου:
ΑΕ Καρίτσας:

Διαιτητής: Τσιγαρίδας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Δόσκορης (Φθιώτιδας), Καλογριανίτης (Καρδίτσας)

Οι συνθέσεις από τη Νεάπολη Λάρισας
Ηρακλής Λάρισας:
Παπαγιάννης, Νάστας, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου, Νεμπεγλέρας, Ναρίνογλου, Μανιώτης, Τσακάλι, Χρηστίδης, Ψωμόλιας, Γιαννακόπουλος.
Στον πάγκο:
Τάρτας, Τσαλατώρης, Μούξιος, Ντίντης, Γκιουρσάνης, Αλεξανδρής, Κρίτσας.
Δίας Δίου
(Παναγιώτης Παρασίδης): Ευαγγέλου, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος, Τσουρέκας, Παπαστεργίου, Μαυρίδης, Παναγιωτίδης, Μανίκας.
Στον πάγκο:
Μπακούρας, Δαλαμήτρας, Πανωλής, Λαφατζής, Σαφέτης, Νάκας, Καλουσίδης.

Διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Τ. Παπαδόπουλος, Ανδρέου (Μακεδονίας)

14. ΑΟ Ποταμιάς 2 4-20

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτό σιγή στη μνήμη του πρώην Προέδρου του Πιερικού, Γιάννου Τσουκαλά που έφυγε πριν λίγες ημέρες από τη ζωή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

6′ Σέντρα σουτ του Μηλιώτη από δεξιά, απέκρουσε ο Σταυράκης.

15′ Κίτρινη κάρτα ο Αρχοντής.

16′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου ο Σαχινίδης έπιασε την κεφαλιά όμως ο Σταυράκης.

20′ Κίτρινη κάρτα ο Μπενίσκος.

27′ Κίτρινη κάρτα ο Μπιτέλης.

28′ Συρτό σουτ του Κριεμάντι από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του ΑΟ Σελλάνων, καταλήγοντας κόρνερ.

Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας 0-0

33′ Ο Παπαδόπουλος βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή του ΑΟ Σελλάνων, όμως τιμωρήθηκε από τον διαιτητή με κίτρινη κάρτα για “θέατρο”.

35′ Κίτρινη κάρτα ο Τουλίκας του Πιερικού.

38′ ΓΚΟΛ για τον Πιερικό! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου από αριστερά ο Μπενίσκος βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, αυτή χτύπησε και σε αμυντικό και πήρε περίεργη πορεία χτυπώντας στο οριζόντιο δοκάρι με τον Σαχινίδη να παίρνει το ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο κενό τέρμα του Σταυράκη, κάνοντας το 1-0.

35′ Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας 1-0 (35′ Γκάντιας)

43′ Μετά από σέντρα του Μετούσι από δεξιά, σε αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Γαρυφαλλόπουλος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ομως η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο και κατέληξε κόρνερ.

Τέλος α’ μέρους στο Α’ ΔΑΚ. Πιερικός – ΑΟ Σελλάνων 1-0

Τέλος α’ μέρους στη Νεάπολη Λάρισας. Ηρακλής Λάρισας – Δίας Δίου 0-0

Τέλος α’ μέρους στην Οιχαλία Τρικάλων. Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας 1-0

Ημίχρονα στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής
Πιερικός – ΑΟ Σελλάνων 1-0
Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας 1-0

350-400 θεατές στις κερκίδες του Α’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Ξεκίνησαν τα β’ ημίχρονα. Χωρίς αλλαγές Πιερικός και ΑΟ Σελλάνων

53′ Κυπαρίσσης αντί Παπαδόπουλου και Δεμηρτζόγλου αντί Μηλιώτη για τον Πιερικό.

54′ Ηρακλής Λάρισας – Δίας Δίου 1-0 με πλασέ του Ζαφειρίου.

55′ Μεγάλη στιγμή για τον Πιερικό με τον Σαχινίδη να βγάζει τον Δεμηρτζόγλου τετ α τετ με τον Σταυράκη όμως το πλασέ του παίκτη του Πιερικού έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Ημίχρονα στους αγώνες της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣ Πιερίας
Ακαδημία Κατερίνης 2006 – Καλλιθεακός Καλλιθέας 0-0
Ατρόμητος Κατερίνης – Δόξα 10 Μοσχοχωρίου 0-0
Κεραυνός Μακρυγιάλου – Πίνδος Άνω Αγιάννη 0-2
Νέος Παμβριακός – Αετός Καταλωνίων 0-2
Πυδναϊκός 2017 – Γεωργάκης Ολύμπιος Λόφου 2-0
Εθνικός Νέας Τραπεζούντας – ΑΜΣ 25η Μαρτίου 1-4 ΤΕΛΙΚΟ (11.30)
Αιγινιακός – Πιερικός Ρυακίων 3-0 άνευ αγώνα

Στο 57′ ο Διγενής Νεοχωρίου κάνει το 2-0 επί της ΑΕ Καρίτσας με γκολ του Διβανέ.

Στο 60′ των αγώνων του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής
Ηρακλής Λάρισας – Δίας Δίου ΟΦ 1-0
Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΟ Ποταμιάς 1-0
Διγενής Νεοχωρίου – ΑΕ Καρίτσας 2-0

Στο 66′ ο Μπενίσκος κάνει το 2-0 για τον Πιερικό! Ο έμπειρος φορ του Πιερικού εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση της άμυνας του ΑΟ Σελλάνων, “τρύπωσε” και έκλεψε τη μπάλα, πλασάροντας υποδειγματικά τον Σταυράκη και κάνοντας το 2-0 για τον Πιερικό.

69′ Μπακρατσάς αντί Τζάνη για τον ΑΟ Σελλάνων.

71′ Δυνατό σουτ του Σαχινίδη μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Σταυράκης.

73′ Χαρτσιάς αντί Μπενίσκου για τον Πιερικό.

74′ Μακρής αντί Μετούσι για τον ΑΟ Σελλάνων.

76′ Κοντός αντί Λούγκου για τον ΑΟ Σελλάνων.

Γ’ Εθνική, 3ος όμιλος, στο 75′ των αγώνων
Πιερικός – ΑΟ Σελλάνων 2-0
Θησέας Αγριάς – Διαγόρας Στεφανοβικείου 2-0

80′ Αποβολή του Τουλίκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Πιερικός θα ολοκληρώσει το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

81′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κοντού από δεξιά, ο Αρχοντής έπιασε την  κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα προς το αριστερό παραθυράκι του Γουναρίδη, ο οποίος όμως αντέδρασε σωστά και παραχώρησε κόρνερ.

83′ Αποβολή του Αρχοντή με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αποκαθίσταται η αριθμητική ισορροπία με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν με δέκα παίκτες.

84′ Οριζόντιο δοκάρι για τον Πιερικό μετά από προσπάθεια του Δεμηρτζόγλου και κόντρα σε αμυντικό. Στην επαναφορά ο Κυπαρίσσης από τη γωνία της μικρής περιοχής και αριστερά σούταρε ψηλά άουτ.

85′ Τζουμάκης αντί Καλφούντζου για τον ΑΟ Σελλάνων.