Τρεις οι σημερινές αναμετρήσεις που κλείνουν την αυλαία της 14ης αγωνιστικής, που περιλαμβάνει τις εκτός έδρας δοκιμασίες της St.Etienne και της Paris St.Germain αλλά και τη μάχη του Νότου ανάμεσα στη Nice και τη Bastia. Πάμε να τις δούμε:

6 – 10 – 8  (τελευταία 10 ματς: 3-4-3,  7/10 Under,  6/10 NG)

Φόρμα:
[ASCO εντός]  3-2-1  (7-4 γκολ),  4/6 Under,  3/6 NG

[ASSE εκτός]  1-3-2  (5-6 γκολ),  5/6 Under,  4 τελευταία NG

Αγωνιστικά Νέα – Εκτίμηση:
Μετά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League με την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Mainz, οι Stephanois φιλοξενούνται από την Angers σε μια δύσκολη δοκιμασία σε μια αντικειμενικά δύσκολη έδρα και μια δύσκολη αντίπαλο.
Δύο ομάδες με πολύ καλή αμυντική λειτουργία -μόλις 4 γκολ εντός έδρας παθητικό για τους γηπεδούχους Angevins και 6 γκολ εκτός έδρας παθητικό για τους φιλοξενούμενους Stephanois- δεν αναμένουμε να πάρουν πολλά ρίσκα, σε μια μονομαχία που θα βόλευε αρκετά η ισοπαλία, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Κατά συνέπεια, επιλέγουμε το να μην σημειωθούν γκολ στα πρώτα 45 λεπτά με κάλυψη στην περίπτωση που σημειωθεί ακριβώς ένα.

OGC Nice (2) – Sporting Club de Bastia (18)     @ Allianz Riviera, Nice
Προϊστορία:
13 – 9 – 5  (τελευταία 10 ματς:  4-3-3,  7/10 Under,  5/10 NG,  7/10 2-3 Goals)
Φόρμα:
[OGCN εντός]  5-1-0  (16-5 γκολ),  4/6 Over,  4/6 GG
[SCB εκτός]  1-0-5  (5-8 γκολ),  3/6 Over,  4/6 NG,  4/6 2-3 Goals

Με την ήττα στην έδρα της Schalke, οι Aiglons εγκατέλειψαν και τυπικά τις όποιες ελπίδες πρόκρισης στη φετινή διοργάνωση του Europa League, μια διοργάνωση που μάλλον δεν είδαν με πολύ πειστικό τρόπο. Αντιθέτως, στη Ligue 1 διαπρέπουν, πέρασαν την προηγούμενη εβδομάδα και από την έδρα της St.Etienne και με νίκη απόψε κόντρα στη μέτρια φέτος Bastia θα διατηρήσουν την πολύτιμη διαφορά των τριών βαθμών, ιδιαίτερα από την εντυπωσιακή Monaco που έχει ήδη ισοβαθμήσει.
Αντιθέτως οι Κορσικανοί μετά την εκτός έδρας νίκη στο πρώτο τους φετινό ταξίδι εκτός Κορσικής -επί της Lorient- μετρούν πέντε διαδοχικές εκτός έδρας ήττες χωρίς να έχουν πείσει και είναι μεγάλο ερωτηματικό εάν θα μπορέσουν απόψε να προβάλουν αντίσταση στην έδρα της πρωτοπόρου Nice.
Όσο αδιάφορη παρουσιάστηκε φέτος η Nice στο Europa League, τόσο επικίνδυνη και αποτελεσματική δείχνει εντός συνόρων. Έστω και χωρίς τον τραυματία Balotelli, η ομάδα του Lucien Favre έχει την ποιότητα να υπερπηδήσει το εμπόδιο της Bastia. Τόσο-όσο η απόδοση του άσου, σε μια μάχη που πάντως δεν αποκλείουμε και την έκπληξη…

Olympique Lyonnais (7) – Paris Saint-Germain (3)      @ Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Προϊστορία:
18 – 13 – 10  (τελευταία 10ετία:  5-4-1,  6/10 Over,  7/10 GG)
Φόρμα:
[OL εντός]  4-0-2  (13-7 γκολ),  4/6 Over,  4/6 GG
[PSG εκτός]  4-0-2  (11-6 γκολ),  3/6 Over,  4/6 NG

Με την πολύ σημαντική μονομαχία του Parc Olympique Lyonnais, πέφτει η αυλαία της 14ης αγωνιστικής. Lyon και Paris St.Germain διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε ένα 90λεπτο με τεράστιο κίνητρο αλλά και βαθμολογικό ενδιαφέρον. Με την ξέφρενη πορεία των Nice και Monaco, καμία από τις δύο απόψε δεν έχει περιθώρια απωλειών.
Προέρχονται αμφότερες από θετικά αποτελέσματα στο Champions League (νίκη στο Zagreb για τους Lyonnais και ωφέλιμη ισοπαλία με 2-2 στο Emirates για τους Παριζιάνους) και μπαίνουν στη σημερινή μάχη με θετικό πρόσημο στην ψυχολογία. Όλα τα φώτα θα είναι στραμμένα σ’ αυτό το 90λεπτο και όλοι οι ποδοσφαιριστές θα δώσουν το 100% των δυνατοτήτων τους για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Προϊστορία και πρόσφατα αποτελέσματα των δύο αντιπάλων επιβεβαιώνουν το goal/goal κι εμείς δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε, αν και εναλλακτικά δεν βλέπουμε να χάνουν οι γηπεδούχοι.