Με το κεφάλι ψηλά, ολοκλήρωσε τη φετινή  παρουσία του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.- «Ομίλος Ξυνή», μετά την ήττα με 19-20 από την πανίσχυρη Μέλσουνγκεν στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες μετά την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν στη Γερμανία στο πρώτο ματς (32-28), ήταν ανταγωνιστικοί και στον επαναληπτικό όπου παρά τις σημαντικές απουσίες των Γρηγόρη Σανίκη, Άγγελου Τσίλη και Άρτουρ Καρβάτσκι, ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με την ελάχιστη διαφορά του ενός γκολ από μια ομάδα που διαθέτει 10 φορές μεγαλύτερο μπάτζετ. Η προσπάθεια των παικτών του Γιώργου Ζαραβίνα στο σημερινό παιχνίδι ήταν εξαιρετική και μετά από τις δυο προκρίσεις κόντρα σε Μπόρατς και Τιμισοάρα, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του παρουσία στρέφοντας πλέον την προσοχή στη διατήρηση των εγχώριων τίτλων στην Ελλάδα και στο 3ο διαδοχικό νταμπλ. Αυτό ζήτησαν και οι οπαδοί του Θρύλου που έδωσαν δυναμικό παρών στην αναμέτρηση μετά το τέλος του ματς όπου χειροκρότησαν τους παίκτες για την σπουδαία προσπάθεια!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ. Η Μέλγσουνγκεν είχε το προβάδισμα φτάνοντας τρεις φορές στο +2 (2-4, 3-5) και 9-11 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να μην της επιτρέπει να ξεφύγει στο σκορ. Στα 16:20 ο Ολυμπιακός ισοφάριζε σε 5-5, μετά τα διαδοχικά γκολ των Καραμπουρνιώτη και Τζηρά  ενώ μέχρι το 20’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 7-7 με τον Λέμος να απαντάει στο γκολ του Μίκελσεν. Ο Τζηράς με πέναλτι ισοφάρισε εκ νέου σε 8-8 στα 20:55 και μετά το γκολ Χάφνερ (8-9) τη λύση έδωσε ο Μάλλιος πετυχαίνοντας το 9-9 στα 25:21. Ακολούθησε το τέρμα του Ιγκάντοφ για το 9-10 με τον Τζηρά να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 10-10 στα 29:40, στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και σα να μην έφτανε αυτό η Μέλσουνγκεν με εύστοχο πέναλτι του Μίκελσεν 2’’ πριν το τέλος έφτασε στο 9-11.

Ο Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά στο β’ ημίχρονο έχοντας την ώθηση από τον κόσμο του και έτρεξε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκε για πρώτη φορά. Με γκολ του Μάλλιο διαμορφώθηκε το 10-11, ακολούθησε το τέρμα του Λέμος (33:20) για την ισοφάριση σε 11-11 και το εύστοχο πέναλτι του Τζηρά για το πρώτο  προβάδισμα με 12-11 στα 34:59. Η απάντηση των Γερμανών ήρθε δυο λεπτά αργότερα με τον Σιντόροβιτς να ισοφαρίζει σε 12-12 . Ο Θρύλος όμως δια χειρός Ανδρέα Αραπακόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα άμεσα φτάνοντας στο 13-12 (37:35) για να ισοφαρίσει ο Μάριτς (38:30) σε 13-13. Ακολούθησε το τρίτο προβάδισμα για λογαριασμό των Πειραιωτών με τον Πάτρικ Λέμος να σημειώνει το 14-13 (39:09) όμως αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρία διαδοχικά γκολ και προσπέρασαν με 14-15 στα 40:59 και με 14-16 στα 42:38. Με προσωπική ενέργεια ο Χάρης Μάλλιος έβαλε τέλος στο σερί αυτό μειώνοντας σε 15-16 (44:22) και στη συνέχεια ο Πάτρικ Λέμος ισοφάρισε σε 16-16 (46:20). Το σκορ αυτό παρέμεινε στα επόμενα τέσσερα λεπτά όταν ο Σιντάροβιτς πέτυχε το 16-17 (50:00) δίνοντας ξανά το προβάδισμα στη γερμανική ομάδα αλλά ο Λέμος ισοφάρισε εκ νέου σε 17-17 (52:29). Ωστόσο ακολούθησαν τρία σερί γκολ των Γερμανών (53:41, 55:00, 56:20), οι οποίοι έφτασαν στο 17-20. Ο Θρύλος μείωσε με δυο διαδοχικά γκολ του Πάτρικ Λέμος (58:22, 59:57) στο τελικό 19-20!

Διαιτητές: Πίρβου – Πορτινίτσε (Ρουμανία).

Δίλεπτα: 6-6.
Πέναλτι: 3/3-2/4.

Πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 4-5, 7-7, 8-9, 9-11 (ημ.), 12-11, 14-14, 15-16, 16-16, 17-19, 19-20.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Nομικός, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 7, Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης.

Μέλσουνγκεν (Γκριμ): Σόστραντ, Μάριτς 4, Κουν 1, Λέμκε, Ράιχμαν, Ιγνάτοφ 2, Κούνκελ, Μίκελσεν 6, Σίμιτς, Ντάνερ, Σνάιντερ, Άλεντορφ 2, Σιντόροβιτς 2, Χάφνερ 2, Σάλγκερ, Πάβλοβιτς 1.