Ο Πιερικός Αρχέλαος υποδέχθηκε τους Πάνθηρες στο κλειστό γήπεδο του Σταθμού για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ και επικράτησε με 64-48.

Ολοκληρώνοντας μια εκπληκτική ανατροπή ο Πιερικός Αρχέλαος που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο για περισσότερο από ένα ημίχρονο από τους Πάνθηρες, κατάφερε να επιστρέψει από το -15 και να επικρατήσει τελικά με 64-48 στον αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης σχεδόν μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου, ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα με ένα τρομερό σερί 13-0 στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να πάρει εν συνεχεία και το προβάδισμα το οποίο το διατήρησε μέχρι το φινάλε κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα. Με αυτή τη νίκη ο Πιερικός Αρχέλαος βελτίωσε το ρεκόρ του στο 3-4 ενώ οι Πάνθηρες υποχώρησαν στο 1-6.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα περίπου αυτού, με τους Πάνθηρες να τρέχουν ένα επιμέρους 0-7 μετατρέποντας το 7-6 σε 7-13 και κλείνοντας την περίοδο ως οδηγοί στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και διεύρυναν συνεχώς την διαφορά φτάνοντας στο +10 στα μισά αυτής (15-25, 5′ και 25”) αλλά και στο μεγαλύτερο προβάδισμά τους (+15) στο ματς ένα λεπτό πριν πάνε στα αποδυτήρια (21-36). Ο Πιερικός Αρχέλαος βρήκε καλάθι στο τέλος με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 23-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πάνθηρες αύξησαν εκ νέου το προβάδισμά τους από τον Πιερικό Αρχέλαο στους 13 πόντους (27-40) στο πρώτο τρίλεπτο, ωστόσο από κείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγάλη αντίδραση. Σταδιακά ψαλίδιζαν τη διαφορά και κατόρθωσαν να πετύχουν ένα εντυπωσιακό 13-0 επιμέρους σκορ ισοφαρίζοντας την παρτίδα σε 40-40, ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έσπασαν το σερί των γηπεδούχων στη συνέχεια πετυχαίνοντας τρίποντο, με τους παίκτες του Θανάση Τοπούζη να βρίσκουν δύο εύστοχα σουτ εντός πεδιάς, να παίρνουν κεφάλι στην αναμέτρηση για πρώτη φορά ύστερα από τις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου και να κλείνουν την περίοδο μπροστά με 44-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε με αυτοπεποίθηση έχοντας το “μομέντουμ” στο ματς, αυξάνοντας το προβάδισμά του στους 7 πόντους αρχικά (52-45, 6′ και 30”) ενώ έφτασε μέχρι και το +13 (58-45, 3′ και 41”). Οι Πάνθηρες πάλεψαν σκληρά για να απαντήσουν στη συνέχεια, έριξαν τη διαφορά στους 10, με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι πιο εύστοχοι στο φινάλε και να φτάνουν στην επικράτηση με 64-48.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 7-13, 23-36, 44-43, 64-48.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 8 (2), Πολυχρόνης 5 (1), Μποζίνης 3, Τζιοβάρας 4 (1), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 15 (1), Μαλαματίδης, Τσαλμπούρης, Παπαπέτρου 4, Ζαρκανέλας 10, Ρέντζος 10, Ελευθεριάδης 5.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαγεωργίου,Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 8 (1), Μπούσμπουρας 14 (1), Αδαμόπουλος 4, Κιρκιντζώτης, Καλαϊτσίδης, ΚΑρακασίδης 8, Παπαδόπουλος 2, Κουτσικάς 3, Ψαρού 4, Σπαθάρας 5 (1).