Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 66-49 του Κολινδρού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο περιόρισε τον Κολινδρό στους είκοσι πόντους έφτασε στη νίκη, απέναντι σε έναν Κολινδρό, ο οποίος ήταν άκρως ανταγωνιστικός στα άλλα δύο δεκάλεπτα, αλλά πλήρωσε τη χαμηλή του παραγωγικότητα στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΚΕ Πιερίας να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στα πρώτα 3’ 29 και τον Κολινδρό να απαντά μειώνοντας σε 8-5 στο 4’ 34”. Ένα επιμέρους 9-1 από την πλευρά της γηπεδούχου διαμόρφωσε το 19-11 στο 8’ 34”, και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο φιλοξενούμενος μείωσε σε 22-21 (11’ 34”), ενώ στο 14’ 04” πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 25-26, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 35-26.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς να σημειώνουν έντεκα αναπάντητους πόντους (47-26, 23’ 40”) και την ομάδα της βόρειας Πιερίας να μένει χωρίς σκορ για 4’ 08”. Στην συνέχεια ο Κολινδρός ισορρόπησε το παιχνίδι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται με 56-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολινδρός μείωσε στους δεκατρείς (56-43) στο 25’ 37”, ωστόσο δεν κατάφερε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού με την ΑΚΕ Πιερίας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 66-49.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 21-15, 35-26, 56-35, 66-49.

ΑΓΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Κυπαρίσσης, Μαράζης 9 (1), Παπάς 6 (2), Γκιουλμπασάνης, Ξαφένιας 10, Λάπας 23 (4), Αντωνίου, Πέτρογλου, Πατσογιάννης, Ίτσιος 8, Βαρούτας, Πιτσιάβας 10 (2).

ΑΣ Κολινδρού (Παπαοικονόμου): Πιπιλίκας 21, Οικονόμου 11, Τσικούρας 4, Ορφανίδης, Μπιζάκης, Πάσχος, Κομπατσιάρης, Μπλούσι, Παπαζήσης 13.