Ο Βατανιακός επικράτησε με 65-64 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση στην οποία καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων από τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου και μετά και η οποία εξελίχθηκε σε ρώσικη ρουλέτα στο φινάλε του, ο Βατανιακός επικράτησε του Ζαφειράκη Νάουσας στα σημεία τερματίζοντας το σερί της ομάδας της Ημαθίας, η οποία μετρούσε πέντε συνεχόμενες μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την ΑΓΕ Πιερίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές, τον Ζαφειράκη να ξεφεύγει με έξι (3-9) στο 2’ 59”, ενώ στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου σημείωσε δεκαέξι πόντους (10-16). Ο Βατανιακός μείωσε σε 15-16 στο 5’ 33”, ο φιλοξενούμενος με ένα σερί οκτώ πόντων διαμόρφωσε το 15-24 στο 8’ 38” με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 20-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει έξι φορές πλευρά και το σκορ στο τέλος του πρώτου μισού του αγώνα διαμορφώθηκε σε 41-39 υπέρ του Βατανιακού.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με τον Βατανιακό να δημιουργεί μία διαφορά πέντε πόντων (56-51) στο 25’ 59”. Οι παίκτες του Νίκου Τούφα προσπέρασαν με 56-58 στο 29’ 45”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η μάχη πόντο με πόντο, με καμία ομάδα να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. 2’ 41” πριν το φινάλε ο Βατανιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 65-64 με τις δύο ομάδες να αποτυγχάνουν να σημειώσουν κάποιον πόντο μέχρι την εκπνοή της αναμέτρησης και την ομάδα της Κατερίνης να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-39, 56-58, 65-64.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης, Σιαπάκας 12 (4), Λάλλας, Βαρβούτης 8, Μεσκούρης 5, Πόσιος 3, Γιαμούζης 5 (1), Τζήμας, Ακερμανίδης 1, Γαλανός 4, Μπίσμπας 22 (5), Αμανατίδης 5.

ΕΓΖ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 4 (1), Μώκας, Μουρατίδης 18 (2), Ζιάνης, Βαδόλας, Νικολαΐδης 6, Τούφας 16 (2), Σκουλαριώτης 12, Σιδηρόπουλος 4, Δίντσης 4, Σαμαράς.