Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 68-41 από τον Εδεσσαϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με όπλο την αμυντική του λειτουργία προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε το παιχνίδι με τον γηπεδούχο να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 33-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εδεσσαϊκός και πάλι περιόρισε την παραγωγικότητα του φιλοξενούμενου, ο οποίος σημείωσε μόλις επτά πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-33.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Εδεσσαϊκό να φτάνει στην τελική επικράτηση με 68-41.

Διαιτητές: Μητώνας – Χανός.

Δεκάλεπτα: 14-9, 33-26, 51-33, 68-41.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Γάτσος 17 (1), Νάντσης 4, Τσάμης 3, Βλαδίκας 18 (1), Κατσάρας, Πασχαλίδης 4 (1), Αδάμ 14, Ξυλουργίδης, Φώτογλου 5 (1), Σταμπουλής 3, Θεοδωρίδης.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Αγοραστός): Τσιώκας 9 (1), Καλαμαράς, Μπουρδούβαλης, Αγοραστός Γ. 2, Ραμαντάνης 3 (1), Αϊβαλιώτης, Μάτος 2, Ζέφυρος, Μπακάλης 5 (1), Αγοραστός Ν. 15 (1), Καρακικές 5.