Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 80-79 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ιδιαίτερα θεαματικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να έχουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας, να σημειώνουν συνολικά σαράντα εννέα πόντους και την ΚουΠα Κιλκίς να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 26-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος κινήθηκε σε ανάλογα επίπεδα στην επίθεση, ωστόσο βελτιώθηκε στην άμυνα, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 47-37.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να παρουσιάζονται εμφανώς βελτιωμένοι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 66-59 υπέρ της γηπεδούχου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο η ΚουΠα Κιλκίς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-79.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 26-23, 47-37, 66-59, 80-79.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Κώττης 2, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 7, Σκάλε 7 (1), Ψωμιάδης, Υφαντίδης 4, Χοτουμανίδης 6, Τσουλφαΐδης, Πατσούρης 3 (1), Μουστάκας 36, Μπαχτσεβάνης 15 (5), Σιδηρόπουλος.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 9 (2), Γερόπουλος, Παύλου 21 (1), Χαριτόπουλος 14 (2), Τσαρούχας 23 (1), Χατζηλεμονιάς 1, Μηντζαρίδης 7, Σαμαράς, Στακτάρης 4.