Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ, της Χάποελ Κφαρ Σαμπά, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων, για τους «32» της διοργάνωσης, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με πάθος, είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πήραν μια καθαρή νίκη και απέκτησαν το πλεονέκτημα για πρόκριση στους «16», ενόψει του δεύτερου αγώνα που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (19/4) στο Ισραήλ, όπου χρειάζονται δυο σετ για να σφραγίσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στην επόμενη φάση, η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού UTE Budapest-Yenisei Krasnoyarsk.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, κοντά ρούχα

Ο Ολυμπιακός, που παρατάχθηκε με τις Σκοτ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου, Τοτσίδου και λίμπερο την Κακουράτου, μπήκε δυναμικά στην αναμέτρση. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 3-0, πιέζοντας από το σερβίς. Στο 12-10 οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με ένα σερί 2-0, έφτασαν τη διαφορά στο συν τέσσερα (14-10), διατηρώντας τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν αρχικά σε 15-14 και στη συνέχεια το σετ ήρθε στα ίσα στο 15-15. Η Χίπε κάρφωσε και ο Ολυμπιακός πέρασε εκ νέου μπροστά με 16-15. Συν τρία για τον Ολυμπιακό με μπλοκ της Ζακχαίου για το 20-17 και άσσος της Λαμπρούση διαμορφώνει το 21-17. Η Σκοτ περνάει έξυπνα την μπάλα στο αντίπαλο τερέν, για το 23-19 και σετ μπολ από τη Ζακχαίου, στη μεγαλύτερη σε διάρκεια φάση του αγώνα (24-20). Η Τοτσίδου τελειώνει το σετ, για το 25-20 και το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-1, για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 4-3 και να ισοφαρίσει σε 6-6. Άσσος της Ζακχαίου και οι νταμπλούχες Ελλάδας περνάνε μπροστά με 7-6. Συν τέσσερα και 15-11 για τις «ερυθρόλευκες» με πλασέ της Χριστοδούλου, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Χάποελ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και η διαφορά έφτασε πρώτη φορά στους έξι πόντους (19-13). Νέος άσσος της Ζακχαίου, η οποία πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και 23-15 για τον Ολυμπιακό. Σετ μπολ από το «ερυθρόλευκο» μπλοκ και η Λαμπρούση γράφει το 25-15 και το 2-0 στην αναμέτρηση.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ

Ισορροπημένο το τρίτο σετ, στις πρώτες φάσεις, με διαδοχικές ισοπαλίες για τις δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 και 9-7 και με νέο άσσο, από τη Χίπε αυτή τη φορά, η διαφορά ανέβηκε στο συν τρία (10-7). Το σερί διευρύνεται στο 7-0 και το 7-7 γίνεται 14-7, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός πάνω στο φιλέ και πιέζοντας από το σερβίς, έφτασε στο 19-10. Άπαιστο καρφί της Χίπε στην ευθεία, για το 21-11 και η ίδια διαμορφώνει και το 23-13. Μπλοκ της Ζακχαίου και σετ μπλοκ ματς μπολ (24-13). Το σετ τελειώνει με λάθος των φιλοξενούμενων (25-14). Ο Ολυμπιακός πήρε έτσι τη νίκη με 3-0 σετ κάνοντας αποφασιστικό βήμα, για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο Ισραήλ, την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου, οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται δυο σετ, για να σφραγίσουν την πρόκριση στους «16» του Τσάλεντζ Καπ. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χίπε με 17 πόντους και ακολούθησαν η Σκοτ με 16, εκ των οποίων 3 από μπλοκ και η Ζακχαίου με 12, έχοντας 5/8 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 3 άσσους.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάνουν σπορ

Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-14 σε 67′.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-20.
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 25-15.
3ο σετ: 8-7, 16-8, 21-11, 25-14..

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ., 56% αρ.), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 17 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 12 (5/8 επ., 4 μπλοκ. 3 άσσοι), Τοτσίδου  9 (8/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ., 30% αρ.), Κακουράτου -λ, Κονόμη -λ (75% υπ., 58% αρ.) / Ζιβογίνοβιτς, Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου.

Χάποελ Κφαρ Σαμπά: Ντεβάς 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Χροσένκοβα 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Βελικιού 7 (7/26 επ., 40% υπ., 27% αρ.), Ντε Καρβάλιο 4 (3/14 επ., 1 άσσος), Κιζάκοβα 8  (8/23 επ., 38% υπ., 38% αρ.), Κορέα 1 (1/2 επ.), Σιρ -λ (28% υπ., 17% αρ.) / Μπεν Χαίμ, Χοντόροφ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης, τα εξής: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Από το ξεκίνημα του δεύτερου σετ παίξαμε σε πολύ υψηλό ρυθμό και κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας τη φετινή σεζόν. Σίγουρα έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα και για αυτό θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά. Ακολουθούν σημαντικά παιχνίδια στο πρωτάθλημα και η δεύτερη αναμέτρηση με τη Χάποελ, όπου θα πρέπει να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Είναι ομάδα με εμπειρία και πολλές διεθνείς παίκτριες και δεν θα είναι εύκολο το παιχνίδι για εμάς».

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα στέκονται

Η Σάσκια Χίπε από την πλευρά της ανέφερε: «Σήμερα παίξαμε πολύ καλά. Ήμασταν συγκεντρωμένες και είμασε πολύ ικανοποιημένες από τη νίκη. Πιέσαμε από το σερβίς και με καλό μπλοκ, δυο στοιχεία σημαντικά στο παιχνίδι μας, φτάσαμε στη νίκη. Κάναμε το πρώτο βήμα πρόκρισης αλλά θέλουμε δυο σετ ακόμα και θα αντιμετωπίσουμε και το δεύτερο παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα για να περάσουμε στην επόμενη φάση».

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, χαμογελάει, κάνει ένα σπορ