Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 80-60 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας είχες τον έλεγχο στον αγώνα και στο σκορ από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, διευρύνοντας την κατά διαστήματα κι έφτασε σε μία δίκαιη νίκη επί του ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να ανοίγει το σκορ στο τριακοστό πέμπτο δευτερόλεπτο και την ΑΚΕ Πιερίας να απαντά με οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 8-2 στο 2’ 59”. Ο φιλοξενούμενος μείωσε στην συνέχεια σε 8-6 στο 4’ 14” και προσπέρασε με 10-12 στο 6’ 52”. Η ομάδα της Κατερίνης ανέκτησε το προβάδισμα και χάρη σε ένα σερί έξι πόντων προηγήθηκε με 16-12 στο 8’ 10” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το υπέρ της 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ξέφυγε με επτά (25-18) στο 13’ 02”, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (36-24) στο 17’ 56” κι έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με το υπέρ της 41-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, καθώς προηγήθηκαν με 52-37 στο 24’ 30” και 59-38 στο 27’ 26” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 64-48, χάρη σε ένα επιμέρους 2-10 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας στα τελευταία δύο λεπτά.

Σε διαδικαστικού χαρακτήρα εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο με την ΑΚΕ Πιερίας να φτάνει στην τελική επικράτηση με 80-60.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 20-16, 41-30, 64-48, 80-60.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Πέτρογλου, Κυπαρίσσης, Μαράζης 10, Παπάς 8, Γκιουλμπασάνης 4, Ξαφένιας 27 (7), Βαρούτας, Λάπας 9 (1), Παυλίδης 4, Πατσογιάννης, Ίτσιος 10, Αντωνίου 8 (1).

ΠΑΟΚ Αλμωπίας: Μητρούλης, Κάρπας 4, Μπάτσος 9 (1), Νταούτι 17 (3), Αμανίδης 7, Αβραάμ 4, Τσαμτσίδης 10 (2), Γρηγοριάδης 3, Καρατζάς 6.