Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 23-17 των Ελπίδων Αμύνταιου , στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, καθώς ήταν ανελλιπώς μπροστά στο σκορ από το όγδοο λεπτό και μετά και η διαφορά θα μπορούσε να έχει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά λόγω των εκπληκτικών επεμβάσεων του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων περιορίστηκε στα έξι τέρματα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στα δύο τέρματα μετά από 4’ 51” αγώνα, με τον Αρχέλαο Savvidis Teamm να σημειώνει τρία συνεχόμενα τέρματα και να ξεφεύγει με 5-2 στο 8’ 15”. Στην συνέχεια η διαφορά έφτασε στα έξι (11-5) στο 23’ 57” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 14-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε το προβάδισμά του, με τις Ελπίδες Αμύνταιου να μειώνουν σε 15-11 στο 40’ 45”, ωστόσο ο γηπεδούχος διαχειρίστηκε την υπέρ του διαφορά κι έφτασε χωρίς να δυσκολευτεί στη νίκη με το τελικό 23-17.

Διαιτητές: Καζαντζίδης – Μπουγιάκας.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-3, 10-3, 11-5, 14-7 (ημ.), 15-9, 15-10, 17-12, 20-14, 22-17, 23-17.