Νίκη με 1-3 σετ για τον Δικέφαλο επί της ουκρανικής Μπάρκομ Καζάνι, στην πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση για την φάση των 32 του CEV Cup Ανδρών 2019-20.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που του δίνει περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, κερδίζοντας την πρωταθλήτρια Ουκρανίας στο Λβιβ, σε ένα ματς όπου ο Κώστας Δεληκώστας στερήθηκε των υπηρεσιών του Ντίμα Φιλίποφ και του Αλέξανδρου Μπούτου.

Με τον Θάνο Τερζή στο βασικό σχήμα και τους Μάρσαλ,Στεφάνου, Γάτση,Βαν Ντάικ, Τακουρίδη και Ιλίνιχ, να συμπληρώνουν τις αρχικές επιλογές του κ. Δεληκώστα, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από νωρίς στο +4 (4-8), αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό δεν επηρέασε καθόλου τον ρυθμό του Δικεφάλου, ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με οκτώ πόντους (8-16), με την Ουκρανική ομάδα να μην μπορεί να αντιδράσει και το πρώτο σετ να καταλήγει εύκολα στους ασπρόμαυρους (16-25).

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι ισόπαλο μέχρι το 12-12. Σ’εκείνο το σημείο ο Ιλίνιχ έδωσε δύο συνεχόμενους πόντους στην ομάδα του, με τον Τακουρίδη να αυξάνει, με έξυπνο πλασέ, τη διαφορά στους τρεις πόντους (12-15). Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος κατάφεραν παρά την πίεση των γηπεδούχων να διατηρήσουν αυτή τη διαφορά και παίζοντας συγκεντρωμένα έφτασαν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ (21-25).

Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν αντίστοιχη με αυτή του δεύτερου, με τους δύο αντιπάλους να πορεύονται παράλληλα μέχρι τα μέσα του σετ. Η Μπάρκομ πίεσε τον Δικέφαλο και πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (15-12), αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό έφερε άμεσο αποτέλεσμα για την ομάδα του, η οποία με ένα σερί τριών πόντων ισοφάρισε (15-15) και με πόντο του Ιλίνιχ πέρασε μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα βρέθηκε να προηγείται με τρεις πόντους (17-20), όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και κατέκτησαν το τρίτο σετ (25-22) για το 1-2.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα προβάδισμα δύο πόντων (10-12), με τον τεχνικό της Ουκρανικής ομάδας να καλεί τάιμ άουτ. Με δύο πόντους του Τερζή, οι ασπρόμαυροι αύξησαν τη διαφορά τους στους πέντε πόντους (11-16) και εν τέλει κατέκτησαν το τρίτο σετ (19-25), παίρνοντας μία νίκη που τους βάζει σε πλεονεκτική θέση ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Ο επαναληπτικός αγώνας έχει οριστεί για την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου στις 19:00 στο PAOK Sports Arena.

Διαιτητές: Ριτσλίκ, Ντοτάν.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 25-22, 19-25 σε 97′.