Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 79-66 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας, χάρη σε ένα πολύ καλό σε απόδοση δεύτερο δεκάλεπτο δημιούργησε διψήφια διαφορά κόντρα στην ΚουΠα Κιλκίς, η οποία επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο δεν είχε την απαιτούμενη διάρκεια, με την ομάδα της Κατερίνης να φτάνει δίκαια στην τελική επικράτηση, παρά το γεγονός ήταν κάκιστη στο τελευταίο δεκάλεπτο και η διαφορά μειώθηκε έως και στους πέντε πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΚουΠα Κιλκίς να ξεφεύγει δύο φορές με τέσσερις πόντους (5-9 στο 2’ 28” και 12-16 στο 5’ 34”), ενώ τρεις φορές στο ίδιο διάστημα οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν ισόπαλοι. Η ΑΓΕ Πιερίας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 6’ 14” (17-16) και κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για 4’26” μετέτρεψε το 12-16 σε 20-16, με τη φιλοξενούμενη να μειώνει σε 20-18 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα σερί δώδεκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ξέφυγαν με 32-21 στο 15’ 45”, με την ΚουΠα Κιλκίς να μένει χωρίς σκορ εντός πεδιάς για 7’ 05” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-30 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Θωμά Τσάτση να σημειώνουν πέντε αναπάντητους πόντους και να μειώνουν σε 41-35 στο 21’ 19”. Η ΑΓΕ Πιερίας απάντησε για το 46-35 στο 24’ 07”, έφτασε τη διαφορά στους δεκαέξι (55-49) στο 27’ 16” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου την βρήκε να προηγείται με 57-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς μείωσε εκ νέου, αυτήν τη φορά στους οκτώ πόντους (63-55 στο 34’ 30”) και στους πέντε (65-60) στο 36’ 29”, ωστόσο η ΑΓΕ Πιερίας αντέδρασε στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 79-66.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-30, 57-45, 79-66.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 2, Μωυσίδης 14 (3), Βαϊτσόπουλος 3, Παπαδόπουλος 21 (3), Μέλιος 4, Γκαβοτάσιος 2, Βαφόπουλος 17, Καρατόλιος 3, Μποτζώρης, Κουρκούτας 11, Γαβαλάς 2, Ζαπαντιώτης.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ζάλτος, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 9, Σκάλε 2, Ψωμιάδης 3, Υφαντίδης 2, Χοτουμανίδης 8, Τσουλφαΐδης, Πατσούρης 7, Μουστάκας 30 (3), Μπαχτσεβάνης 3 (1), Κώττης 2.