Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 57-83 από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ, απέναντι σε μία ομάδα με δεδομένη διαφορά ποιότητας κι εμπειρίας και γνώρισαν δίκαια την ήττα από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, ο οποίος παραμένει σε τροχιά play offs.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται με 4-11 στο 3’ 25”, ωστόσο οι Πάνθηρες αντέδρασαν και προσπέρασαν με 16-13 στο 6’ 58”. Ο φιλοξενούμενος απάντησε περνώντας ξανά μπροστά με 17-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δε βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων τους, με την ομάδα της Ημαθίας να το εκμεταλλεύεται και να ξεφεύγει με 19-33 στο 15’ 37”, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 26-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας διεύρυνε το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε στους είκοσι έναν (31-52) στο 25’ 28” και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-62.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 57-83.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-21, 26-37, 38-62, 57-83.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Καζαντζανίδης 5 (1), Μουρίκας, Ιορδανίδης 9 (2), Αδαμόπουλος 11, Κιρκιντζώτης 4, Ρίζος 9 (1), Καλαϊτσίδης 2, Καρακασίδης 13 (2), Τερζίδης 2, Λικάι, Κουτσικάς, Σπαθάρας 2.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πάππου 2, Οικονομόπουλος 4, Πουαρίδης 3 (1), Τζιντζόγλου, Γιοβανόπουλος 5 (1), Παντοφλίδης 25 (4), Παπαδόπουλος 11 (3), Παπαγερίδης 6, Καρκάρας 19 (3), Πρόιος 8.