Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 65-89 από τον Βατανιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Για έναν ακόμη αγώνα ο Βαφύρας δε μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να τον περιορίζει επιθετικά και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 7-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν άκρως θεαματικό, με τις δύο ομάδες να ευστοχούν κατά ριπάς σημειώνοντας συνολικά πενήντα τρεις πόντους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον φιλοξενούμενο να προηγείται με 33-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή κατάφεραν να μειώσων έως και στους τρεις πόντους, ωστόσο ένα επιμέρους 1-8 από την ομάδα της Κατερίνης επανέφερε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (49-59).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός ήταν και πάλι καταιγιστικός στην επίθεση, όπου σημείωσε τριάντα πόντους κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-89.

Διαιτητές: Γιανκίδης – Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 7-17, 33-44, 49-59, 65-89.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Τσιμήτρης, Σκέντος, Ευαγγελόπουλος 20 (1), Γερονάτσιος 10 (2), Ζιώγας, Τζιόλης, Σιώκας 2, Στεφάνου 2, Ντακαρέλας, Στεφανίδης 13, Μαρινόπουλος 18, Ασλανίδης.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Πόσιος): Κοτσίμπελης 7 (1), Σιαπάκας 2, Λάλλας 10 (3), Βαρβούτης 10, Μεσκούρης 9 (1), Γαζέτης 2, Πόσιος, Γιαμούζης 9 (2), Αμανατίδης 14 (2), Τζήμας 5 (1), Μπίσμπας 19 (1), Ρούκας 2.