Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 64-49 από την Πυλαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πυλαίας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Πιερικό Αρχέλαο, καθώς ούτε στην επίθεση μπόρεσε να βρει λύσεις, αλλά ούτε κατάφερε να περιορίσει στην άμυνα την Πυλαία, η οποία προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο η γηπεδούχος διατήρησε την υπέρ της διαφορά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 37-20.

Με το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας της Κατερίνης να βελτιώνεται ακόμη περισσότερο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 49-38 υπέρ της Πυλαίας.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης, με την Πυλαία να παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από τον Πιερικό Αρχέλαο και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 64-49.

Διαιτητές: Μπουγλός – Τσάλλας.

Δεκάλεπτα: 22-6, 37-20, 49-38, 64-49.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου):Χρυσοστομίδου 2, Αντωνιάδου 17 (2), Αρσένογλου, Γράψα 14, Λάλου 1, Τζιαμπάζη, Παπαρδέλα 9, Πουλάκη, Δεληγιάννη 17, Κουράτορα 4.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Τελίδου 14 (2), Μάντζου, Ντριστέλλα 8, Γκοτζαμάνη, Καρανικόλα, Μπαγκλαρίδου 8, Καρατάσιου 6 (1), Αρτεμισίου 11, Ζαρκανέλα, Καζαναράκη.