Θετικός ήταν ο απολογισμός των Απόστολου Αγγέλη και Νικόλαου Τσουρέκα στην πρώτη φάση των αγωνιστικών πρωταθλημάτων WC & IBU cups. Οι δύο Μετσοβίτες πρωταθλητές είχαν βελτίωση στις επιδόσεις του και με σταθερά βήματα προσπαθούν να κάνουν τις αγωνιστικές υπερβάσεις για να πετύχουν τους φετινούς στόχο τους.  Ο Αποστόλης σε όλους τους αγώνες που αγωνίστηκε είχε πολύ καλές επιδόσεις στο σκι χωρίς όμως να καταφέρει ακόμη να βελτιώσει τα ποσοστά του στις βολές (50%). Μια μικρή βελτίωση στα ποσοστά του με το όπλο μπορεί να τον εκτοξεύσει στην κατάταξη. Η εικόνα του ήταν εμφανώς βελτιωμένη και καθιερώθηκε στο παγκόσμιο κύπελλο όπου οι προκρίσεις αναθεωρούνται σε κάθε φάση. Στο παγκόσμιο κύπελλο την καλύτερη επίδοση την έκανε στο Hocfilzen(13.12.19) στο αγώνισμα των 10 χλμ, τερμάτισε στην 98η θέση με εξαιρετικούς βαθμούς (116,25 IBU points). Στο Annecy της Γαλλίας (19.12.19) στο αγώνισμα των 10 χλμ είχε καλύτερη κατάταξη, 93ος με τέσσερις άστοχες βολές, αλλά χειρότερους βαθμούς IBU 132,09. Επίσης στο αγώνισμα των 20 χλμ στο Oestersund της Σουηδίας (4.12.19) ο Αποστόλης, ο τερματισμός του ήταν συμβολικός αφού εξαιτίας μιας πτώσης που είχε, έσπασε το κοντάκι του όπλου του και δεν ήταν δυνατό να στοχεύσει αποτελεσματικά.

Στους αγώνες των IBU cup στην Sjusjoen της Νορβηγίας (28 & 30 .11.19) ο Αγγέλης είχε πολύ καλές επιδόσεις, παρά τις μέτριες βολές του και κατετάγει 45ος και 60oς με 116,40 και 125,26 βαθμούς IBU.  O Νίκος Τσουρέκας αγώνιστηκε σε όλα τα αγωνίσματα των IBU Cup 1, 2 &3 της πρώτης φάσης και πέτυχε τις καλύτερες επιδόσεις στην καριέρα του. Επίσης ο ταλαντούχος αθλητής διεκδικεί και πρόκριση του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Αντρών αφού θα χρειαστεί να επαναλάβει ένα καλό αποτέλεσμα (180 βαθμούς IBU) για να το πετύχει, στους αγώνες του Ιανουαρίου 2020. Η καλύτερη του επίδοση ήταν στον αγώνα της Sjusjoen τις 28.12.19 με 158,48 βαθμούς IBU.