Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 25-20 του Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όπου διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ από το έβδομο λεπτό και μετά, με τη διαφορά να φτάνει έως και τα πέντε τέρματα, ωστόσο το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψε στο Κιλκίς να πλησιάσει στο γκολ. Στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης , ξέφυγε ξανά στο σκορ κι έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team προηγήθηκε με 2-0 στο 2’ 55”, ωστόσο το Κιλκίς ισοφάρισε στα δύο τέρματα στο 5’ 34”. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στο επόμενο πεντάλεπτο, με το γηπεδούχο να αποκτά προβάδισμά τριών τερμάτων (6-3) στο 12’ 24”. Μετά από ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κατερίνης διεύρυνε τη διαφορά της στα πέντε τέρματα (10-6) στο 29’ 17” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 12-8 υπέρ του Αρχέλαου Κατερίνης Savvidis Team.

Το Κιλκίς μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου μείωσε σε 13-12 στο 38’ 35”. Στην συνέχεια ο Αρχέλαος Savvidis Team επανεμφάνισε το καλό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου και με ένα επιμέρους 4-1 ξέφυγε ξανά με τέσσερα τέρματα (17-13) στο 43’ 02”. Ο φιλοξενούμενος δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και κατάφερε να μειώσει σε 17-15 στο 42’ 36”, αλλά και πάλι ο Αρχέλαος Savvidis Team είχε την απάντηση, προηγήθηκε με 21-14 στο 52’ 36” και διαχειρίστηκε στην συνέχεια το προβάδισμά του για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 25-20.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού.

Δίλεπτα: 9-5.
Πέναλτι: 0/1-2/4.
Κόκκινες: Καϊμακάμης (57’ 12”, τρία δίλεπτα)

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-3, 8-5, 10-6, 12-8 (ημ.), 13-10, 13-12, 17-14, 19-16, 21-17, 25-20.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Χοτοκουρίδου): Καρυπίδης, Κοσμίδης Β. Κοσμίδης Η., Μάνης, Ξεφτέρης, Σαϊδές 1, Αναστασίου 6, Εγγλέζος 3, Ραντζέλοβιτς 6, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 1, Τσαβές, Καϊμακάμης 5, Ξώνης, Σκούφας, Παπαδόπουλος 2.

ΓΑΣ Κιλκίς: Φαχουρίδης Σ. 9, Τοκατζόγλου 1, Βαφειάδης, Φαχουρίδης Α. 2, Φαχουρίδης Π. 2, Αναστασιάδης, Μέγκας 2, Βιολιτζής, Γιαβασίδης, Μαυρόπουλος Α. 1, Σακαλής, Φυτανίδης, Τριανταφύλλου, Μανουσαρίδης, Μαυρόπουλος Χ. 3, Χοτζούδης 1.