Ο Βατανιακός επικράτησε με 75-68 των Πανθήρων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μπορεί ο Βατανιακός να ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι Πάνθηρες όμως με μία εξαιρετική εμφάνιση έβαλαν δύσκολα στον αναιμικό γηπεδούχο, ο οποίος κατάφερε στο τελευταίο πεντάλεπτο να εδραιώσει ένα μικρό προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βατανιακό να προηγείται 8-2 στο 2’ 18” και τους Πάνθηρες να σημειώνουν έξι αναπάντητους πόντους για το 8-8 στο 4’ 43”. Στην συνέχεια ο γηπεδούχος έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (21-11) στο 7’ 28” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Πάνθηρες να τρέχουν ένα σερί πέντε πόντων και να μειώνουν τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (23-22) στο 11’ 20”. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με πέντε (32-37) στο 19’ 18” και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την συμπλήρωση του τρίτου λεπτού, με τον Βατανιακό να προσπερνά στην συνέχεια, να προηγούνται με 49-44 στο 23’ 48” και να κλείνει την περίοδο με το υπέρ του 58-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μία μάχη των δύο ομάδων πόντο με πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει τρεις φορές πλευρά στο πρώτο τετράλεπτο. Στην συνέχεια ο Βατανιακός ξέφυγε με 70-63 στο 36’ 02”, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 75-68.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 23-17, 34-37, 58-55, 75-68.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 4 (1), Σιαπάκας 2, Λάλλας 10 (2), Βαρβούτης 4, Μεσκούρης 8, Πόσιος 5 (1), Γιαμούζης 3, Ακερμανίδης, Γαλανός 10, Μπίσμπας 29 (4), Αμανατίδης.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαγεωργίου, Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 1, Ιορδανίδης 13 (3), Αδαμόπουλος 20, Κιρκιντζώτης 7, Καζαντζανίδης, Καλαϊτζίδης, Καρακασίδης 14, Τερζίδης, Κουτσικάς, Σπαθάρας 13 (2).