Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 69-60 από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 16-19 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερος και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (38-33).

Παρά το γεγονός ότι ο φιλοξενούμενος παρέμεινε ανταγωνιστικός, η ομάδα της Ημαθίας βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ να διαμορφωθεί σε 57-46 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια διαχειρίστηκε το προβάδισμά του χωρίς να απειληθεί από ον Πιερικό Αρχέλαο κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 69-60.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 16-19, 38-33, 57-46, 69-60.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Οικονομόπουλος 7 (1), Πουαρίδης 2, Μπαλτάς, Πρόιος Δ., Παντοφλίδης 7, Παπαδόπουλος 16 (4), Παπαγερίδης, Καρκάρας 17 (3), Πρόιος Α. 6, Γιοβανόπουλος 14 (3).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Πολυχρόνης 2, Τζιοβάρας 18 (2), Μυλοβιανός, Μαλαματίδης 3 (1), Καρυπίδης 3 (1), Παπαπέτρου 8 (1), Κουπάντσης 9 (3), Ζαρκανέλας 6, Ρέντζος 11 (1), Ελευθεριάδης.