Ο Αιγινιακός επικράτησε με 81-71 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση κι όντας ιδιαίτερα παραγωγικός προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά σαράντα εννέα πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 48-37 υπέρ του γηπεδούχου.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να διατηρεί το προβάδισμά της και το τέλος της περιόδου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 68-55.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 81-71.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 22-14, 48-37, 68-55, 81-71.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 32 (3), Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος 10 (1), Στάμος Κ.Β. 14, Γιουμούκης 8, Βουλτσίδης, Βουτσακόπουλος, Μελίδης 10, Στάμος Κ.Α. 7 (1), Καλαβρινός, Κουτούπας, Τσότσλλι.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Παπαγεωργίου, Μούτσα, Τακουτής 8, Σιτσάνης 11 (1), Ντάμτσης 3, Παύλου 11 (1), Γιαμπατζίδης 4, Τσαρούχας 14 (2), Παπαζήσης, Μηντζαρίδης 20, Γερόπουλος, Στακτάρης.