Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 97-67 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast να είναι ιδιαίτερα εύστοχη και παρά το γεγονός ότι ο Βαφύρας ήταν ανταγωνιστικός, δεν κατάφερε να τους ακολουθήσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 25-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τους παίκτες του Δημήτρη Καραμιχάλη να διατηρούν το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (46-35).

Η επίθεση των Ίκαρων Γιαννιτσών Rolloplast παρέμεινε το ίδιο ζεστή και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 74-53.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκάλεπτου, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 97-67.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Λαδάς.

Δεκάλεπτα: 25-17, 46-35, 74-53, 97-67.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast (Καραμιχάλης): Οξούζης 4, Μυζιου 12, Αθαναηλίδης 13 (1), Σπόντης 4, Ελευθεριάδης, Μπογδάνης 25 (2), Καμπούρης 2, Πετρίδης 13 (2), Γκιώσης 2, Ακριτίδης 20, Τσίτσος 2, Ουστάλλι.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Τσιμήτρης 2, Τζιόλης, Ευαγγελόπουλος 29 (1), Παπακώστας, Μπατζάκης 4, Λαγαμτζής 6, Ντακαρέλας 6, Στεφανίδης 20 (2).