Ο Πιερικός ηττήθηκε με 0-3 σετ από τον Άθλο Ορεστιάδας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Πιερικός δεν τα κατάφερε απέναντι σε έναν άκρως ανταγωνιστικό αντίπαλο,  όπως μαρτυράει και η τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε συνδυασμό με την όχι καλή του απόδοση γνώρισε δίκαια την ήττα.

Στο πρώτο σετ ο Άθλος Ορεστιάδας είχε το προβάδισμά, ωστόσο ο Πιερικός ακολουθούσε από κοντά στους πρώτους είκοσι επτά πόντους (13-14), σημείο στο οποίο ο φιλοξενούμενος με ξέφυγε με 13-17 κι εν συνεχεία με 17-23 για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 20-25 σε 25’

Στο δεύτερο σετ ο Άθλος Ορεστιάδας πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, το οποίο σταδιακά το διεύρυνε στους πέντε πόντους (7-12) και διατηρώντας το μέχρι τέλους έκανε το 2-0 με 19-25 σε 22’

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η ομάδα της Κατερίνης πήρε αρχικά το προβάδισμα με 6-3, ωστόσο ο φιλοξενούμενος προσπέρασε με 8-10 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το 20-20, σημείο στο οποίο ο Άθλος Ορεστιάδας ξέφυγε με 20-23 και παρά τη μείωση από τον Πιερικό σε 22-23, έκανε το 0-3 στα σετ κατακτώντας το με 22-25 σε 27΄και μαζί του κέρδισε και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Χανός.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 22-25 σε 74’.