Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 77-58 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανήκε στον ΑΟΚ Βέροιας, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο σκορ, κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά και να προηγηθεί με 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ωστόσο ο γηπεδούχος ήταν αυτός που κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το υπέρ του 35-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Τριχόπουλου διεύρυναν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους με το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-35.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά σαράντα επτά πόντους και το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε νικητή τον ΑΟΚ Βέροιας με 77-58.

Διαιτητές: Μποΐτσης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 20-13, 35-23, 53-35, 77-58.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ασλανίδης, Ουσουλτζόγλου 7 (1), Καραθανάσης 8 (2), Γκίτκος 3 (1), Αβραμίδης 3 (1), Ιωαννίδης 10, Τριχόπουλος 6 (2), Χρήστου 3 (1), Χαραλαμπίδης 23 (3), Κασαμπαλής 14.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 12 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5, Μωυσίδης 12, Βαϊτσόπουλος 3 (1), Παπαδόπουλος 20 (1), Μέλιος 2, Γκαβοτάσιος 2, Βαφόπουλος 9, Καρατόλιος 3, Μποτζώρης, Γαβαλάς, Κουρκούτας 3, Ζαπαντιώτης.