Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 63-50 από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αξιούπολης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αλέξανδρος Αξιούπολη μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, περιόρισε την παραγωγικότητα της ΑΓΕ Πιερίας και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-11.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτο, με τον γηπεδούχο να περισορίζει την ομάδα της Κατερίνης στους εννέα πόντους και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 32-20.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Κώστα Μπεσίρη να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά και να ολοκληρώνουν την περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 47-36.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 63-50.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-11, 32-20, 47-36, 63-50.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Γουβιανάκης 16 (2), Καρύδας 2, Μιχαλόπουλος 9 (3), Βακιρλής 12 (1), Χαλκιάς, Κούτουλας 18 (4), Καπνόπουλος 6, Καλαβάτης, Κλαυδιανός.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Προβατίδης 2, Μαράζης, Παπάς 10 (2), Γκιουλμπασάνης 10, Λάπας 5 (1), Λυκίδης 4, Πιτσιάβας 5, Αντωνίου 14.