Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 79-37 της ΜΕΝΤ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Μπορεί ο Πιερικός Αρχέλαος να μην έπιασε την πολύ καλή απόδοση των προηγούμενων αγώνων, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της ΜΕΝΤ, καθώς χάρη στην συγκέντρωσή του στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να σημειώσει την έκτη του νίκη σε δέκα αγώνες.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει έξι φορές πλευρά. Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η πρώτη ομάδα που πήρε μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων διαφορά στο 7’ 00” με 13-8 και δεχόμενος μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς στα τελευταία 5’ 14” έκλεισε την περίοδο στο συν έξι (17-11).

Στο 12’ 17” η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (25-14), με τον γηπεδούχο να τρέχει ένα επιμέρους 15-2 στα πρώτα 4’ 48”  του δεύτερου δεκαλέπτου για το 32-14. Στο 15’ 59” η διαφορά έφτασε στους είκοσι δύο πόντους (37-15) και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-17 υπέρ της ομάδα της Κατερίνης.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η φιλοξενούμενη μείωσε σε 42-21 στα πρώτα ογδόντα έξι δευτερόλεπτα, με τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου να απαντούν με ένα επιμέρους 15-2 και να διευρύνουν το προβάδισμά τους σε 57-23 στο 28’ 01”.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-37.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Γιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 17-11, 42-17, 60-25, 79-37.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 11 (1), Κιολέογλου 17 (2), Μάντζου 2, Ντριστέλλα 2, Γκοτζαμάνη 13 (1), Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 4 (1), Καρατάσιου 3 (1), Αρτεμισίου 18 (2), Ζαρκανέλα 3.

ΜΕΝΤ (Τζιότζιος): Γενναίου 2, Κουμτζή 3, Θόμογλου 2, Φίλιου, Φειδά, Κουλακιώτη 9, Γιανούσου 12 (1), Παπαδοπούλου 2, Μπουντούκα 5, Αβρονιδάκη 2.