Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 86-73 της Γουμένισσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, κόντρα στην Γουμένισσα η οποία αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δε μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη, καθώς η διαφορά που δημιουργήθηκε στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη.

Η ΑΚΕ Πιερίας ξεκίνησε την αναμέτρηση σημειώνοντας έντεκα αναπάντητους πόντους στα πρώτα 1’ 53” με την Γουμένισσα να μειώνει σε 11-5 στο 4’ 04”. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τη γηπεδούχο να τρέχει ένα επιμέρους 7-1 στα τελευταία σαράντα ένα δευτερόλεπτα και να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 27-14.

Οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (37-17) στο 12’ 51” και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 47-19.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους παίκτες του Νίκου Κοτλέα, οι οποίοι με την άμυνά τους περιόρισαν την παραγωγικότητα της ΑΚΕ Πιερίας μειώνοντας σε 51-37 στο 26’ 23” και το σκορ να διαμορφώνεται σε 62-45 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα.

Η Γουμένισσα μείωσε στους δέκα πόντους (67-57) στο 32’ 50”, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΚΕ Πιερίας αντέδρασε και με ένα επιμέρους 9-1 έκανε το 76-58 στο 34’ 52”, επανάφερε τη διαφορά στους είκοσι (80-60) στο 36’ 08” κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 86-73.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 27-14, 47-19, 62-45, 86-73.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Προβατίδης 13 (1), Μαράζης, Παπάς 9 (1), Γκιουλμπασάνης 10 (1), Αντωνίου Χ., Αντωνίου Ι. 21 (6), Λάπας 7 (1), Λυκίδης, Ίτσιος 10, Βαρούτας, Αδαμίδης 16 (1).

ΑΟΚ Γουμένισας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 9 (3), Καραφύλτσης 2, Κώστας 17 (1), Τζάκος 11 (1), Παπαγεωργίου 8, Καλβάκης 15 (3), Τάσιος Μπέλτσης 11, Τζιτζίδης, Λιάπης, Καρατζιάς.