Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με 53-80 από τον Σκυδραϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τον Σκυδραϊκό να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 15-19.

Αμφίρροπο παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνίδι, με το φιλοξενούμενο να διατηρεί το προβάδισμά του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το σκορ διαμορφώθηκε σε 29-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανέστη Κολοβού επικράτησαν κατά κράτος των αντιπάλων τους, καθώς όχι μόνο δέχθηκαν μόλις δώδεκα πόντους, αλλά σημείωσαν και είκοσι επτά στην επίθεση, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν την υπέρ τους διαφορά στους δεκαοκτώ και να προηγηθούν με 42-60.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Σκυδραϊκό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 53-80.

Διαιτητές: Μποΐτσης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 15-19, 29-33, 42-60, 53-80.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Στόιτσης 13 (1), Πέτσος 4, Βασιλειάδης 2, Μόσχου 9 (1), Κουτρουλός, Παπαμανώλης 9 (1), Παπαδόπουλος 2, Παρτσαλάκης 1, Χατζηλαμπρινός Σ. 12, Χατζηλαμπρινός Λ., Ποζουκίδης 1, Μαυρένης.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Κολοβός 16 (1), Χομένκο 5, Μιχαηλίδης 2, Καραϊσαρίδης 19 (5), Σημαιοφορίδης 24 (1), Τσανακτσίδης 4 (1), Μαλλιάρης 4, Σαλαμπάσης, Καραζέεβ 6, Μουχτάρης.