Ο Αιγινιακός επικράτησε με 55-72 του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αιγινιακό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται με 12-17.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο με το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα δύο πόντων (23-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη, όχι μόνο περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους δώδεκα πόντους, αλλά σημείωσαν και είκοσι έξι στην επίθεση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με 36-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Αιγινιακός να διαχειρίζεται και διατηρεί ταυτόχρονα το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-72.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 12-17, 23-25, 36-51, 55-72.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Κυριακού, Οικονομόπουλος 4, Πουαρίδης, Μπαλτάς, Παντοφλίδης 2, Παπαδόπουλος 8 (2), Παπαγερίδης 16 (2), Καρκάρας 15, Πρόιος 4, Γιοβανόπουλος 6 (2).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 27 (2), Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος 11, Στάμος Κ.Β. 10, Στάμος Κ.Α. 7 (1), Γιουμούκης, Βουλτσίδης 13, Βουτσακόπουλος, Μελίδης 4, Καλαβρινός, Τσότσλλι.