Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 73-81 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να διευρύνει ωστόσο το προβάδισμά του και η συμπλήρωση των πρώτων είκοσι αγωνιστικών λεπτών να τον βρίσκει να προηγείται με διαφορά οκτώ πόντων (46-38).

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τη φιλοξενούμενη να καταφέρνει να μηδενίσει το πλεονέκτημά του Βαφύρα, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύ ομάδες ισόπαλες στους πενήντα οκτώ πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς έχοντας περισσότερες λύσεις από τον Βαφύρα, καθώς τα όπλα στη φαρέτρα του Μιχάλη Σαραπτσή ελαττώθηκαν λόγω της φθοράς από τα φάουλ, κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 73-81.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-15, 46-38, 58-58, 73-81.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Τσιμήτρης, Ευαγγελόπουλος 32 (4), Παπακώστας, Μπατζάκης 10 (1), Λαγαμτζής 6, Σιώκας, Στεφάνου 9, Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 7 (1), Μαρινόπουλος 7.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ζάλτος 2, Δαγκλιάρης 4, Ποζίδης 5, Κώττης 1, Ψωμιάδης 2, Κολεσιώτης, Χοτουμανίδης 6 (1), Τσουλφαΐδης 4, Πατσούρης 21 (1), Μουστάκας 15, Μπαχτσεβάνης 7 (2), Ιωαννίδης 14 (1).