Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 59-51 από τον Πανσερραϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σερρών, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος αντέδρασε και μείωσε σε 13-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με το γηπεδούχο να με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 33-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος διατήρησε το προβάδισμά του, με την ομάδα της Κατερίνης ωστόσο να παραμένει ανταγωνιστική και το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσαν τη διαφορά στον πόντο δύο λεπτά πριν τη λήξη, με τον Πανσερραϊκό να αντιδρά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 59-51.

Διαιτητές: Γεωργούλης – Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-26, 45-34, 59-51.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 5, Γαϊτάνη 14 (2), Τσάντα 3 (1), Μπακιρτζίδου 15, Χωλοπούλου Μ., Πελτέκη 4, Κουτούση 16, Πιτσιάβα 2, Θανοπούλου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Κιολέογλου 9 (1), Ντριστέλλα 3, Γκοτζαμάνη 3 (1), Λάππα 7, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 8 (2), Αρτεμισίου 15 (2).