Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στο Basketball Champions League η ΑΕΚ, καθώς έχασε με 78-75 από τη Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία για τον πέμπτο όμιλο.

Οι «κιτρινόμαυροι» με οδηγό στο σκοράρισμα τον Ντίξον είχαν εξ αρχής τον έλεγχο (2-12) και χάρη στην αποτελεσματική τους άμυνα έφτασαν ακόμη και στο +14 στη δεύτερη περίοδο (21-35). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο να μένουν κοντά στο σκορ (31-37 στο ημίχρονο), αλλά η «Ένωση» έμοιαζε να ρυθμίζει τη μοίρα του αγώνα όταν στο 26’ προηγήθηκε ξανά με διαφορά έντεκα πόντων (37-48). Τα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα, ωστόσο, ήταν πολύ άσχημα για τους φιλοξενούμενους, που ήταν ευάλωτοι κάτω από το καλάθι και άστοχοι στην επίθεση. Οι πρωταθλητές Πολωνίας πήραν προβάδισμα από τα τέλη της τρίτης περιόδου (55-51) και έφτασαν ακόμη και στο +9. Παρά τις προσπάθειες του Ούκιτς η ΑΕΚ δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να περιορίσει τη διαφορά στους τρεις με τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

Ζιέλονα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (5 ασίστ), Βον 4, Μουρ 11, Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίτσεβιτς 12 (6 ριμπ.), Κελάτι 4 (6 ριμπ.), Γκρουζέτσκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμοΐσκι 3, Τζούρισιτς 23 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Κοζάρεκ 7 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (9 ασίστ, 6 ριμπ.), Σάκοτα14 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 6 (5 ριμπ.), Σαρικόπουλος 4, Ντίξον 22, Λαρεντζάκης, Φόλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11, Τσαλμπούρης.

Διαιτητές: Καλπάκα (Σουηδία), Μπελιάκοφ (Ρώσος) και Όζολς (Λετονία).