Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 78-81 από τον Εδεσσαϊκό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας «πέταξε» είκοσι πέντε στο κάλαθο των αχρήστων με την πολύ κακή της εμφάνιση και παρά το γεγονός ότι βρήκε το γνωστό μαχητικό της χαρακτήρα στην συνέχεια, δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, με τον Εδεσσαϊκό να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο αποκτώντας διαφορά είκοσι πόντων και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι τέλους και να φτάνει δίκαια στη νίκη.

Ο Εδεσσαϊκός ήταν η ομάδα που πήρε αποσπάστηκε στο σκορ από το τρίτο λέπτο της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει στους έξι πόντους (7-13) στο 5’ 05”, με την ΑΚΕ Πιερίας να μειώνει στο καλάθι (11-13) σαράντα εννέα δευτερόλεπτα αργότερα, ωστόσο ο φιλοξενούμενος ξέφυγε εκ νέου με 11-17 στο 7’ 38”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-21.

Στο 11’ 34” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (16-27), με τη γηπεδούχο να απαντά με ένα σερί έξι πόντων για το 22-27 στο 13’ 22”. Ο Εδεσσαϊκός διεύρυνε ξανά το προβάδισμά του σε διψήφιο επίπεδο (24-35) στο 15’ 47” κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 28-43.

Ο Εδεσσαϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο, με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι πόντους (37-57) στο 25’ 08” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 51-65, καθώς οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία τρία λεπτά.

7’ 12” πριν το τέλος η διαφορά μειώθηκε στους δέκα (58-68) και στους πέντε (69-74) στο 37’ 52”, ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε απόσταση ενός καλαθιού (72-74, 38’ 21”), με τον Εδεσσαϊκό να διατηρεί το προβάδισμα στον εναπομείναντα, χρόνο και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 78-81, καθώς η ΑΚΕ Πιερίας δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα σε παράταση στην τελευταία επίθεση.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 16-21, 28-43, 51-65, 78-81.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μαράζης 6, Παπάς 12, Γκιουλμπασάνης 8, Λάπας 32 (7), Λυκίδης 7, Αντωνίου 6, Ίτσιος 4, Πατσιογιάννης, Λάππας, Πιτσιάβας 3.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Γάτσος 22 (1), Τακατζόγλου 2, Νάντσης 2, Τσάμης 32 (6), Πασχαλίδης 8 (2), Τεντζέρης, Αδάμ 2, Ξυλουργίδης 2, Φώτογλου, Σταμπουλής 11 (3), Θεοδωρίδης.