Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 63-55 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-17,

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 37-30.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-44.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να φτάνει στη νίκη με το τελικό 63-55, τερματίζοντας το αήττητο σερί του Αετού Κιλκίς, ο οποίος διαφύλαξε την υπέρ του διαφορά σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε επικρατήσει στο Κιλκίς με 58-48.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 19-17, 37-30, 55-44, 63-55.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κυριαζής): Στόιτσης 3, Πέτσος 6, Βασιλειάδης, Μόσχου 9, Παπαμανώλης 6 (1), Παπαδόπουλος 3, Παρτσαλάκης, Χατζηλαμπρινός Σ. 16, Χατζηλαμπρινός Δ., Χερκελετζής 18, Ποζουκίδης 2.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς: Κόγιας 22, Ζύμπερι 2, Χειρούλης, Γκρέκος 3, Φιλιππίδης, Βαϊτσούδης 14, Τσαρίδης 2, Μουρζίδης 4, Βογιατζής 3, Μαργαριτίδης 3 (1), Γρηγοριάδης, Βαταμίδης 2.