Ο Αλέξανδρος Αξιούπολης επικράτησε με 67-61 της Γουμένισσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αξιούπολης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να προηγείται με 17-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που πήγε όντας μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τη διαφορά στους πέντε πόντους (32-27).

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με το επιμέρους σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες σε πλήρη ισορροπία και το σκορ να διαμορφώνεται σε 47-42.

Σε τεντωμένο σχοινί βάδισε η νίκη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να φτάνει στην τελική επικράτηση με 67-61.

Διαιτητές: Μποΐτσης – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-27, 47-42, 67-61.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης 2, Γουβιανάκης 11 (2), Ζώης, Μιχαλόπουλος 4, Βακιρλής 20 (2), Παντηρμάς, Καπνόπουλος 7, Καλαβάζης 4, Κλαυδιανός, Χαλκιάς, Κούτουλας 19 (3).

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 20 (5), Καραφύλτσης, Κώστας 11, Τζάκος 7 (1), Παπαγεωργίου 4 (1), Καλβάκης 7 (1), Τάσιος 3 (1), Παμπουχίδης, Τζιτζίδης, Λιάπης, Καρατζιάς, Αντωνίου 10 (1).