Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 70-52 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 18-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και να προηγούνται τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 38-26.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, με τους παίκτες του Δημήτρη Καραμιχάλη να μη δυσκολεύονται να διατηρήσουν το προβάδισμά τους πάνω από τους δέκα πόντους και να προηγούνται με 54-40 στο τέλος της περιόδου.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών Rolloplast να κατακτούν τη νίκη με το τελικό 70-52.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 18-8, 38-26, 54-40, 70-52.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Καραμιχάλης): Οξούζης, Μυζίου 6, Αθαναηλίδης 20 (2), Σπόντης 18 (2), Ελευθεριάδης 8, Μπογδάνης 8, Ακριτίδης 10, Τσίτσος, Κοσμολλάρι, Ουστάλλι.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Χατζηαγοράκης 12 (1), Πολυχρόνης 6 (1), Μποζίνης, Τζιοβάρας 18, Ελευθεριάδης 6, Καρυπίδης, Φανούλης, Παπαπέτρου 3 (1), Κουπάντσης 3 (1), Ζαρκανέλας, Ρέντζος, Αναγνώστου 4.