Ο Αρχέλαος επικράτησε 3-0 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Για μία ακόμα φορά η ομάδα της Κατερίνης δε χρειάστηκε να φορτσάρει, σε ρυθμούς ρελαντί πήρε την πρόκριση και περιμένει να μάθει ποιος θα είναι ο επόμενός αντίπαλός της.

Καταιγιστικός ήταν στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Αρχέλαος, με τον Αριστοτέλης Σκύδρας να παίρνει τον πρώτο πόντο του αγώνα και την ομάδα της Κατερίνης να κάνει γρήγορα γρήγορα το 6-1. Στην συνέχεια, τέσσερα συνεχόμενα λάθη των παικτών του Αρχέλαου μετέτρεψαν το 10-3 σε 10-7. Ενναλλαγή τρίποντων σερί μας πήγαν στο 13-10 και ακολούθησε τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τη μεριά του Αρχέλαου, που ουσιαστικά έκριναν το νικητή του σετ.

Μικρό προβάδισμα (7-5) είχε ο Αρχέλαος στους δώδεκα πρώτους πόντους του δεύτερου σετ, αλλά σε εκείνο το σημείο πάτησε το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε με 14-5. Ο Αριστοτέλης Σκύδρας μείωσε σε 17-11, αλλά δε μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα του σετ.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια του αγώνα καθώς η ομάδα του Παναγιώτη Στούπα έτρεξε ένα σερί επτά πόντων , μετατρέποντας το 5-2 σε 12-2 και τελείωσε, ουσιαστικά, τον αγώνα πρόωρα, παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τον Αριστοτέλη Σκύδρας σε 18-13 και 20-16.