Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 63-61 από τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να προηγείται με 16-15 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ήταν καλύτερος, με την ομάδα της Πιερίας ωστόσο να παραμένει κοντά στο σκορ και τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να προηγείται στο ημίχρονο με 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Αγοραστού κατάφεραν χάρη στην άμυνά τους, δεχόμενοι μόλις έξι πόντους, όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά, αλλά να πάρουν και προβάδισμα οκτώ πόντων και να ολοκληρώσουν την περίοδο με το υπέρ τους 46-54.

Αντίθετα, στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς σημείωσε μόλις επτά πόντους, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με το τελικό 63-61.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 16-15, 40-34, 46-54, 63-61.

ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Αβραάμ): Λιούγκας 2, Μητρούλης, Μπάτσος 35 (3), Νταούτι 8, Αμανίδης 4 (1), Αβραάμ 2, Καρπάς, Γρηγοριάδης, Καλαϊτζής 2, Τσαμτσίδης 4 (1), Καρατζάς 4, Βαρδάρης 2.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Αγοραστός): Τσιώκας 9 (1), Γουζέλης, Αγοραστός Γ., Καλαμαράς, Μάτος 3, Μπακάλης 25 (4), Αγοραστός Ν. 5 (1), Φακίτσας 19.